Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.447.2023.5.MJ
Uznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT w zawiązku ze świadczeniem usług krótkoterminowego najmu apartamentu oraz opodatkowanie podatkiem VAT tych usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego w podatku od towarów i usług dotyczące uznania Pani za podatnika podatku VAT w zawiązku ze świadczeniem usług krótkoterminowego najmu apartamentu oraz opodatkowania podatkiem VAT tych usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 17 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:
- uznania Pani za podatnika podatku VAT w zawiązku ze świadczeniem usług krótkoterminowego najmu apartamentu oraz opodatkowania podatkiem VAT tych usług,
- dokumentowania fakturą usług krótkoterminowego najmu apartamentu,
oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 września 2023 r. (data wpływu 27 września 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 października 2023 r. (data wpływu 24 października 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W lipcu 2021 podjęła Pani decyzję zakupu apartamentu na cele wynajmu krótkoterminowego. W 100% skorzystała Pani z możliwości odpisu podatku VAT na zakup tego apartamentu. Zgodnie z ustawą o VAT art. 86 ust. 1 zgłosiła Pani odpowiednią deklarację do U.S. Zgodnie z wymogami przepisów zgłosiła Pani i złożyła deklarację VAT-R i została Pani osobą fizyczną o statusie czynnego płatnika VAT. Zakup apartamentu od dewelopera został zrealizowany na podstawie aktu notarialnego nr … z … Sp. z o.o. Kupno apartamentu następowało w 7 ratach od miesiąca ../….. Co miesiąc składane są deklaracje JPK-VAT. Za każdą wpłaconą ratę otrzymuje Pani zwrot podatku VAT. Apartament został oddany i przygotowany do wynajmu w maju 2023 r. Od czerwca 2023 r. podpisała Pani umowę o współpracy wynajmu krótkoterminowego z firmą … Sp. z o.o. Powyższa firma świadczy usługi wynajmu i obsługi apartamentu. W lipcu 2023 r. udała się Pani do U.S. zgłosić powyższą umowę i uzgodnić sposób przygotowania pliku JPK i sposobu rozliczania się. Chodziło o wysokość stawki VAT za zlecenie wynajmu krótkoterminowego. Firma świadcząca usługi wynajmu krótkoterminowego za wynajem pobiera prowizję w wysokości 30% za dany miesiąc. Kwota, którą Pani otrzymuje pomniejszona jest o prowizję 30%. Na pozostałą kwotę musi Pani wystawić fakturę VAT. Jest to Pani przychód za wynajem. Z U.S. uzyskała Pani informację, iż musi wystawić Pani fakturę VAT na kwotę przychodu z podatkiem VAT – 23%. Jednocześnie U.S. interpretuje Pani przypadek jako działalność, która wymaga uruchomienia działalności z utworzeniem firmy. Nadmienia Pani, że Pani mąż jest współwłaścicielem apartamentu a Pani obecnie jest emerytką.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty