Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.262.2023.3.JKU
Skutki podatkowe zawarcia umów pożyczek partycypacyjnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umów pożyczki partycypacyjnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 września 2023 r. (wpływ 9 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Sp. z o.o. (dalej jako: Spółka) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski. Spółka zamierza zawrzeć w przyszłości umowy zatytułowane jako pożyczki partycypacyjne, których istotą będzie zapewnienie Spółce finansowania (dalej jako: pożyczka partycypacyjna). Podmiotem przekazującym kapitał (dalej jako: pożyczkodawca) będzie jeden ze wspólników Spółki.
W ramach umowy pożyczki partycypacyjnej Spółka otrzyma od osoby fizycznej – wspólnika środki pieniężne na sfinansowanie przez Spółkę inwestycji lub działalności operacyjnej. Środki pieniężne otrzymane w ramach pożyczki partycypacyjnej będą nieoprocentowane, a osobie udzielającej pożyczki partycypacyjnej, po spełnieniu określonych w umowie warunków, przysługiwać będzie:
a)zwrot udzielonego finansowania (kapitału) oraz
b)wynagrodzenie w wysokości przyjętego procentowego udziału w zysku Spółki w danym roku obrotowym, w momencie i pod warunkiem jego osiągnięcia.
Pozyskane przez Spółkę środki pieniężne w ramach umowy pożyczki partycypacyjnej przeznaczane będą wyłącznie na sfinansowanie wydatków związanych z inwestycją lub działalnością operacyjną w zakresie przewidzianym umową. Pożyczkodawca będzie miał prawo do współdecydowania oraz kontroli w zakresie inwestycji i czynności operacyjnych wskazanych w umowie pożyczki partycypacyjnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty