Interpretacja indywidualna z dnia 12 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.347.2023.2.RM
Prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz jego zwrot.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 25 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz jego zwrotu. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 9 października 2023 r. (wpływ za pośrednictwem ePUAP 9 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
(...) jest spółką prawa niderlandzkiego („Spółka”, „Wnioskodawca”), z siedzibą na terenie Niderlandów. Spółka nie posiada na terenie Polski biura, magazynu czy też pracowników. Spółka jest zarejestrowana w Niderlandach jako podatnik VAT UE.
Spółka zamawiała dotychczas produkty u polskiego kontrahenta („producent”), które sprzedawane były na rzecz Spółki w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Na potrzeby tych transakcji Spółka podawała niderlandzki NIP. Transport towarów leżał zawsze po stronie polskiego kontrahenta. Polski producent zamawiał części składowe („materiały”) produktów u polskich poddostawców („poddostawcy”).
Spółka zamierza zmienić swoją politykę z odbiorcami, w celu uzyskania znacznych dla Spółki oszczędności. Obecnie Spółka planuje zamawiać materiały bezpośrednio u polskich poddostawców i w efekcie zamawiać u producenta tylko usługę produkcyjną.
W docelowym modelu, marża producenta będzie niższa, nie będzie on bowiem ponosił kosztów finansowania zakupu materiałów u poddostawców, a ponadto Spółka będzie w stanie uzyskać lepsze warunki w zakresie przewalutowania euro na złotówki w stosunku do stosowanych przez producenta. W skali roku będą to znaczne oszczędności dla Spółki. Zmiana polityki ma uzasadnienie ekonomiczne. Spółka rozpoczęła negocjacje z częścią poddostawców, którzy zadeklarowali współpracę bezpośrednio ze Spółką. Spółka ocenia, że w przeciągu dwóch, trzech lat będzie w stanie zmienić model ze wszystkim poddostawcami, a przynajmniej z ich większością. W efekcie, dopiero na tym etapie zmieni się model współpracy z producentem. Poddostawcy dostarczą towar bezpośrednio do magazynu producenta w Polsce, który wykona na nich usługi na majątku ruchomym, a następnie towary zostaną wywiezione do innego kraju członkowskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty