Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.464.2023.2.AK
Opodatkowanie podatkiem VAT otrzymanego wynagrodzenia z tytułu służebności mieszkania na podstawie umowy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 sierpnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 13 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT otrzymanego wynagrodzenia z tytułu służebności mieszkania na podstawie umowy.
Uzupełniła go Pani pismem z 13 sierpnia 2023 r. (wpływ 13 sierpnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pani (…) posiadająca pełną rezydencję podatkową polską, w drodze podpisania umowy w formie aktu notarialnego w (...) r. ustanowiła służebność mieszkania na rzecz innej osoby fizycznej posiadającej pełną rezydencję podatkową polską. Służebność ta ustanowiona została odpłatnie i na czas nieokreślony.
„Służebność mieszkania” jak wynika z treści aktu notarialnego polega na prawie osoby, na rzecz której została ustanowiona do „swobodnego korzystania z całego budynku mieszkalnego i z całego budynku garażu – posadowionych na Nieruchomości, z prawem swobodnego poruszania się po całej Nieruchomości oraz z prawem korzystania z niej oraz z prawem przyjmowania gości”. Umowa weszła w życie, a więc rzeczona służebność ustanowiona została już od daty zawarcia umowy – początkowe miesiące roku 2020.
Jak wynika z treści umowy, z tytułu ustanowienia przedmiotowej służebności otrzymywać powinna stałe miesięczne wynagrodzenie wskazane kwotowo w złotych polskich i określone jako „za ustanowienie powyższej służebności mieszkania (…) wynagrodzenie w wysokości…”. Akt notarialny nie precyzuje, czy wynagrodzenie to jest obciążone podatkiem od towarów i usług czy też nie. Nie posługuje się także terminologią typu „netto” „brutto” jest w nim podana jedynie kwota wynagrodzenia, rzeczoną kwotę Pani otrzymywała i otrzymuje.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty