06.10.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.268.2023.1.MD

Zamiana między matką a synem (art. 9 pkt 5 upcc) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym oraz gospodarczym nie podlega zwolnieniu, gdyż budynek gospodarczy nie wypełnia treści przepisu art. 9 pkt 5. Dopłata między stronami z uwagi na wartość przedmiotów nie zmienia charakteru umowy zamiany.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 sierpnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 8 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zamiany nieruchomości między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej.  

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani notariuszem. Prowadzi Pani (w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej) Kancelarię Notarialną (…). Do Pani Kancelarii zgłosiły się osoby fizyczne planujące zawrzeć umowę zamiany.

(...) – na podstawie umowy o dział spadku i zniesienie współwłasności z (...) roku – przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, składającego się z: dwóch pokoi, kuchni, przedpokoju i łazienki z wc.

(...) pozostaje w związku małżeńskim z (...). Opisane spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego stanowi jej majątek osobisty.

(...) – na podstawie umowy sprzedaży z (...) roku oraz umowy o końcowy podział majątku wspólnego z (...) roku – jest właścicielem nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę nr (...), położoną w (...), o obszarze (...) ha. Działka ta w ewidencji gruntów jest sklasyfikowana jako grunty rolne zabudowane oraz grunty orne, nie posiada pokrycia miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. (...) oświadczył, że na ww. działce posadowione są dwa budynki niestanowiące odrębnego od gruntu przedmiotu własności (będące częścią składową gruntu), mianowicie: 1) wolnostojący budynek mieszkalny – obiekt piętrowy, częściowo podpiwniczony, wzniesiony w technologii tradycyjnej, murowany, kryty blachą, wyposażony w wewnętrzne instalacje: elektryczną, wodnokanalizacyjną i centralnego ogrzewania, o powierzchni użytkowej (...) m oraz o powierzchni zabudowy (z powołaniem się na dane pobrane z geoportalu powiatu) (...) m, wybudowany w latach 70-tych XX wieku, od 2014 roku modernizowany, w dobrym stanie technicznym, 2) dobudowany do ww. budynku mieszkalnego (i połączony z nim ścianą) budynek gospodarczy (w kartotece budynków sklasyfikowany jako: budynek produkcyjny usługowy i gospodarczy dla rolnictwa) – obiekt parterowy, niepodpiwniczony, wzniesiony w technologii tradycyjnej, murowany, kryty blachą, wyposażony w wewnętrzną instalację elektryczną, o powierzchni zabudowy (z powołaniem się na dane pobrane z geoportalu powiatu) (...) m (a zatem – jako budynek jednokondygnacyjny – o powierzchni użytkowej mniejszej niż (...) m), wybudowany w latach 70-tych XX wieku, w dobrym stanie technicznym. Ponadto częścią składową ww. gruntu jest również bezodpływowy zbiornik na nieczystości (szambo). Ww. działka jest częściowo ogrodzona i uzbrojona (jest przyłączona do zewnętrznych sieci: elektroenergetycznej, wodociągowej i gazowej. Na ww. działce posadowione są również wolnostojące garaże blaszane niezwiązane trwale z gruntem, nie będące przedmiotem planowanej umowy zamiany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne