09.08.2023

Postanowienie SN z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. II PSK 1/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romuald Dalewski

w sprawie z powództwa A. W.
‎przeciwko P. S.A. z siedzibą w W.
‎o przywrócenie do pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 sierpnia 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie
‎z dnia 13 lipca 2022 r., sygn. akt XIV Pa 15/21,

1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2) zasądza od A. W. na rzecz P. S.A. z siedzibą w W. kwotę 240 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 13 listopada 2020 r. Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie w sprawie z powództwa A. W. przeciwko P. S.A. w K. o przywrócenie do pracy w pkt. I oddalił powództwo i w pkt. II orzekł o kosztach postępowania.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że A. W. była zatrudniona w spółce P. S.A. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony z 24 sierpnia 2010 r. w Biurze Zarządu na stanowisku asystenta, w pełnym wymiarze czasu pracy. Do zadań powódki na ww. stanowisku należała m.in. obsługa połączeń telefonicznych, współuczestniczenie w przygotowywaniu korespondencji tworzonej przez Dyrektora Departamentu Zarządu, prowadzenie dziennika ewidencji korespondencji przychodzącej i wychodzącej, w tym obsługa wszystkich pism z dekretacją, bieżąca archiwizacja dokumentacji.

Pismem z 15 października 2014 r. prezes zarządu pozwanej spółki powierzył powódce, w wyniku uzasadnionych potrzeb pracodawcy, w oparciu o art. 42 § 4 k.p., w okresie od 20 października 2014 r. do 31 grudnia 2014r., wykonywanie pracy specjalisty w Sekcji Ekonomiczno-Organizacyjnej Departamentu Eksploatacji.

Zdaniem Sądu Rejonowego, za uzasadniającą wypowiedzenie powódce umowy o pracę należało uznać przyczynę związaną z nieprzewidzianymi, długotrwałymi i powtarzającymi się usprawiedliwionymi nieobecnościami powódki w pracy spowodowanymi chorobami. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażany jest pogląd, że wypowiedzenie umowy o pracę uzasadniają nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się absencje pracownika, w szczególności gdy są one bliskie okresowi wskazanemu w art. 53 § 1 pkt 1 k.p., wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczenia zastępstw), chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp