09.08.2023

Postanowienie SN z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. I PSK 144/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Renata Żywicka

w sprawie z powództwa M. Ż.
‎przeciwko K. Spółce Akcyjnej w T.
‎o odprawę pieniężną,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń

Społecznych w dniu 9 sierpnia 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy

i Ubezpieczeń Społecznych w Tarnowie
‎z dnia 7 czerwca 2022 r., sygn. akt IV Pa 44/21,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od M. Ż. na rzecz K. Spółki Akcyjnej w T. kwotę 1350 zł (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 7 czerwca 2022 r. Sąd Okręgowy w Tarnowie w sprawie z powództwa M. Ż. przeciwko K. S.A. z siedzibą w T. o odprawę pieniężną, oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Rejonowego w Tarnowie z dnia 21 października 2021 r., którym oddalono powództwo.

Powód wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku Sądu Okręgowego, zaskarżając ten wyrok w całości. Skarżący wniósł o uchylenie w całości zaskarżonego wyroku Sądu Okręgowego oraz przekazanie sprawy temu sądowi do ponownego rozpoznania, ewentualnie o zmianę zaskarżonego wyroku przez zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda 11.400 zł oraz kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego wedle norm przepisanych.

Zaskarżonemu wyrokowi skarżący zarzucił naruszenie prawa materialnego: 1) art. 10 ust. 1 w związku z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.; dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych), przez jego błędne zastosowanie, wyrażające się w przyjęciu, iż rażące, albowiem trzykrotne obniżenie wynagrodzenia pracownika przewidziane w wypowiedzeniu warunków płacy, nie stanowi wyłącznej przyczyny rozwiązania stosunku pracy, w sytuacji gdy pracownik odmówił przyjęcia takich warunków, pracodawca nie wskazywał pracownikowi żadnych przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę lub wypowiedzenia warunków płacy, a niezwłocznie przed wypowiedzeniem zawarł z pracownikiem kolejną umowę o pracę; 2) art. 5 k.c. w związku z art. 30 § 1 pkt. 2 k.p. oraz art. 30 § 4 k.p. w związku z art. 44 k.p. oraz w związku z art. 300 k.p., wyrażające się w przyznaniu ochrony prawnej działaniu pracodawcy, które faktycznie pozwoliło mu na rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem bez konieczności stosowania przewidzianych normami Kodeksu pracy regulacji dotyczących rozwiązywania umowy o pracę, w zakresie konieczności wskazywania przyczyny wypowiedzenia, stosowania okresu wypowiedzenia oraz możliwości odwołania się przez pracownika od wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego w sposób niezgodny z prawem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp