Wyrok SN z dnia 22 czerwca 2023 r., sygn. II CNPP 3/22
W świetle przepisów prawa przewozowego oraz intencji ustawodawcy, przewoźnik, który wypłacił odszkodowanie osobie uprawnionej z tytułu szkody w przesyłce lub opóźnienia w przewozie, ma prawo dochodzić zwrotu tego odszkodowania od swojego podwykonawcy, nawet jeśli przesyłka została odebrana przez odbiorcę, a odbiorca stał się uprawniony do dochodzenia roszczeń.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Jacek Grela (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Jacek Widło
SSN Kamil Zaradkiewicz
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 22 czerwca 2023 r. w Warszawie, skargi M. K. i K. K. o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku z 30 marca 2017 r., VII Ga 505/16, wydanego w sprawie z powództwa M. K. i K. K. przeciwko Q. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w B. o zapłatę,
oddala skargę.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 30 marca 2017 r. Sąd Okręgowy w Białymstoku zmienił powyższy wyrok w ten sposób, że zasądził od pozwanego na rzecz powodów solidarnie ustawowe odsetki w stosunku rocznym od 18 grudnia 2014 r. do 30 marca 2015 r. od 6 212,34 zł, ustawowe odsetki w stosunku rocznym od 31 marca 2015 r. do 2 kwietnia 2015 r. od 5 936,26 zł i oddalił powództwo w pozostałej części oraz oddalił apelację w pozostałym zakresie.
Sąd drugiej instancji ustalił, że pozwany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł z M. G. prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą […] umowę, na mocy której zobowiązał się do zorganizowania przewozu towarów. W wykonaniu powyższego zobowiązania 10 października 2014 r. zlecił on powodom za pośrednictwem giełdy transportowej przewóz 174 kartonów o łącznej wadze 892 kg na trasie […] G. -[…] C. - H.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty