Interpretacja indywidualna z dnia 5 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.417.2023.2.RMA
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego (uznanie, że prewspółczynnik wynosi 0%).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 sierpnia 2023 r. (wpływ 31 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej również jako: „Gmina”) jest jednostką samorządu terytorialnego. Poza zadaniami własnymi wykonywanymi wyłącznie w charakterze organu władzy publicznej, Gmina wykonuje również działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Gmina jest zatem czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.
Jedną z jednostek organizacyjnych Gminy jest Szkoła Podstawowa nr 1 w (…) (dalej: „SP1”), będąca jednostką budżetową nieposiadającą osobowości prawnej i niebędąca odrębnym od Gminy podatnikiem podatku VAT.
Jednostka budżetowa SP1 prowadzi przede wszystkim działalność w zakresie edukacji i wychowania, niestanowiącą działalności gospodarczej w rozumieniu Ustawy o VAT, a co za tym idzie niepodlegającą opodatkowaniu VAT. W jednostce tej występuje również działalność gospodarcza w zakresie wynajmu sal szkolnych na rzecz podmiotów trzecich, co stanowi świadczenie usług w rozumieniu przepisów Ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu VAT.
Żadne z sal w budynkach SP1 nie są przeznaczone wyłącznie dla celów najmu, gdyż w czasie trwania godzin lekcyjnych te same sale służą uczniom szkoły. Wynajem mający miejsce w budynkach SP1 stanowi zatem wyłącznie poboczną działalność prowadzoną w tych budynkach i jego skala jest znikoma w porównaniu z prowadzoną w nich działalnością edukacyjną i wychowawczą. Z uwagi na powyższą specyfikę działalności SP1, właściwa dla SP1 proporcja odliczenia podatku VAT w rozumieniu art. 86 ust. 2a Ustawy o VAT (dalej: „prewspółczynnik VAT”), obliczona zgodnie z § 3 ust. 3 Rozporządzenia o prewspółczynniku VAT, w żadnym roku nie przekroczyła dotychczas poziomu 1%. Przykładowo, prewspółczynnik skalkulowany dla potrzeb SP1 na rok 2023 wyniósł 0,36%, czyli 1%, po zaokrągleniu w górę do najbliższej liczby całkowitej. Skala odliczanego przez SP1 podatku VAT jest zatem niewielka.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty