Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.532.2023.1.PRP
Prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez dostawcę.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 26 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez dostawcę.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Działalność gospodarczą Wnioskodawca rozpoczął w listopadzie 2021 roku. Po ponad pół roku w maju 2022 r. Wnioskodawca zarejestrował się na potrzeby podatku VAT – podatek od towarów i usług (posiada także status podatnika unijnego). Tym samym Wnioskodawca stał się czynnym podatnikiem VAT figurującym w „wykazie podmiotów zarejestrowanych, jako podatnicy VAT, (…)” mającym obowiązki i prawa na gruncie podatkowym. Obowiązkiem Wnioskodawcy, jako podatnika jest naliczanie przy każdej sprzedaży lub wykonaniu usługi podatku VAT i odprowadzanie go do Urzędu Skarbowego, zaś prawem Wnioskodawcy jest jego odliczanie w momencie dokonania zakupu towaru lub usługi na potrzeby działalności. Wnioskodawca nadmienia, że kupowane na potrzeby działalności towary – głównie oryginalne obuwie - służą mu wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Aby pozyskać w przystępnej cenie, a przede wszystkim oryginalne towary – buty – transakcje zakupowe Wnioskodawca dokonuje w głównej mierze u kontrahentów zagranicznych, sporadycznie krajowych. Wnioskodawca zaznacza, że zagraniczni dostawcy towaru pomimo posiadania głównej siedziby poza granicami Polski, ale na terenie Unii Europejskiej posiadają NIP na polskie potrzeby rozliczeń podatku VAT. Główny dostawca Wnioskodawcy już w II kwartale 2012 roku zarejestrował się na potrzeby VAT-u w Polsce i nadal figuruje, jako czynny podatnik na „białej liście” oraz jako podatnik unijny w „VIES”. Sprzedawca towarów, które Wnioskodawca zakupuje na potrzeby prowadzonej działalności, swoją siedzibę ma poza Polską, jednak sieć magazynów znajduje się na terenie kraju – tu współpracuje z polskimi kurierami, zastrzegając sobie sprzedaż tylko na terenie Polski. Zamawiając lub zwracając towar Wnioskodawca może to uczynić poprzez polską stronę internetową lub u polskiego konsultanta pracującego w tej firmie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty