Postanowienie SN z dnia 31 sierpnia 2023 r., sygn. I CSK 6121/22
31 sierpnia 2023 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Monika Koba
na posiedzeniu niejawnym 31 sierpnia 2023 r. w Warszawie
w sprawie z wniosku H.O.
z udziałem T.K., A.O., S.O., G.O., K.R., S.L., J.S., L.B., M.U., H.M., H.O.1, H.O.2 i K.L.
o stwierdzenie nabycia spadku po J.M.,
na skutek skargi kasacyjnej H.O.
od postanowienia Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu
z 25 listopada 2021 r., I Ca 61/21,
1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
3) przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu na rzecz radcy prawnego D. O. - kuratora nieznanych z miejsca pobytu uczestniczek H.O.1., H.O. 2 i M. U. kwotę 540 (pięćset czterdzieści) złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem wynagrodzenia kuratora dla nieznanych z miejsca pobytu uczestniczek w postępowaniu kasacyjnym,
4) nakazuje pobrać od wnioskodawcy H.O. na rzecz Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu kwotę 564,20 (pięćset sześćdziesiąt cztery złote i dwadzieścia groszy) tytułem nieuiszczonych kosztów sądowych obejmujących wynagrodzenie kuratora dla nieznanych z miejsca pobytu uczestniczek.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z 25 listopada 2021 r. Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu oddalił apelację wnioskodawcy H.O. od postanowienia Sądu Rejonowego w N. z 23 grudnia 2020 r., którym stwierdzono, że spadek po J.M. zmarłej (…) r., na podstawie testamentu z (…) r. nabył w całości siostrzeniec T.K.
U podstaw rozstrzygnięcia legło stwierdzenie, że testament z (…) r. został wprawdzie sporządzony – wbrew art. 951 § 1 k.c. - przez zastępcę kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, jednak spełnia on przesłanki ważnego testamentu ustnego (art. 952 k.c.). Został bowiem sporządzony przy jednoczesnej obecności trzech bezstronnych świadków a odebranie od spadkodawczyni oświadczenia ostatniej woli przez urzędnika, który nie miał uprawnień do sporządzenia testamentu allograficznego, może być uznawane za szczególną okoliczność wskutek, której zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub znacznie utrudnione w rozumieniu art. 952 § 1 k.c. Z kolei testament ustny z (…) r. nie może być podstawą dziedziczenia na rzecz brata spadkodawczyni H.O., gdyż jednym z trzech świadków tego testamentu – wbrew art. 957 § 1 k.c. – była jego żona, co skutkuje nieważnością testamentu (art. 958 k.c.)
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty