21.09.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.431.2023.2.MC

Uznanie czynności przenoszenia kosztów utrzymania nieruchomości na drugiego małżonka posiadającego udział ½ w tej nieruchomości po podpisaniu umowy o zniesieniu wspólności majątkowej, za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz obowiązku wystawienia faktury.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 czerwca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 2 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania czynności przenoszenia przez Panią kosztów utrzymania nieruchomości na Pani męża posiadającego udział ½ w tej nieruchomości po podpisaniu umowy o zniesieniu wspólności majątkowej za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz obowiązku wystawienia faktury dla Pani męża. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 sierpnia 2023 r. (wpływ 1 września 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą pod własnym imieniem i nazwiskiem. Jedynym źródłem jej przychodów jest przedmiotowa działalność. Pozostaje ona w związku małżeńskim, w którym małżonek również prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Działalności te prowadzone są jednak odrębnie. Podatniczka prowadzi działalność od 7 marca 2006 roku, natomiast data rozpoczęcia działalności małżonka to 7 kwietnia 2017 roku. Małżonkowie zawarli związek małżeński w dniu 25.08.2001 r. Małżonkowie w lutym 2023 r. (02.02.2023 r.) podpisali notarialną umowę małżeńską o zniesieniu wspólności majątkowej. Od dnia zawarcia małżeństwa do czasu podpisania umowy notarialnej o zniesieniu wspólności majątkowej małżonków obowiązywały ustawowe zasady dotyczące wspólnego majątku. W okresie trwania przedmiotowej wspólnoty została nabyta nieruchomość o charakterze handlowo-usługowym. Data nabycia tej nieruchomości to 29 luty 2016 r. Nieruchomość ta została wprowadzona do ewidencji środków trwałych Podatniczki, ponieważ w tamtym czasie tylko ona prowadziła działalność gospodarczą. Lokal po podpisaniu umowy majątkowej pozostał nadal wspólnością majątkową małżonków, ponieważ nie dokonywano podziału majątku. Lokal był wykorzystywany w działalności handlowo-usługowej oraz spełniał też funkcję administracyjną. Była w nim prowadzona bowiem sprzedaż usług oraz towarów handlowych. Oprócz tego przechowywano w nim dokumentację i wykonywano inne czynności ogólno-organizacyjne. Po rozpoczęciu wykonywania działalności gospodarczej przez małżonka zajął on ten lokal również dla własnej działalności. Nie dokonywano podziału nieruchomości. Była ona wykorzystywana solidarnie i wspólnie. Małżonkowie nie dokonywali również rozliczeń kosztów utrzymania lokalu. Przez koszty utrzymania małżonkowie uznają wszelkie koszty eksploatacyjne oraz finansowe w tym między innymi: czynsz, media, środki czystości, opłaty za odpady, wszelka energia oraz koszty odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne