24.08.2023 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 24 sierpnia 2023 r., sygn. III USKP 35/22

Systemowa wykładnia użytego w art. 95 ust. 2 ustawy emerytalnej zwrotu "z wyjątkiem przypadku, gdy emerytura wojskowa (...) została obliczona według zasad określonych w art. 15a albo 18e ustawy (zaopatrzeniowej)..." daje podstawę do przyjęcia, że ów wyjątek należy interpretować nie tylko przedmiotowo, to znaczy wyłącznie przez pryzmat zasad obliczania emerytury wojskowej wynikających z art. 15a albo 18e ustawy zaopatrzeniowej, ale także podmiotowo, co oznacza konieczność wzięcia pod uwagę adresatów tych przepisów. To dla nich ustawodawca wprowadził bowiem (na przyszłość) możliwość równoczesnego pobierania emerytury wojskowej i emerytury powszechnej, odbierając im równocześnie prawo do wzrostu emerytury wojskowej z tytułu doliczenia stażu "cywilnego" i pozostawiając jednak taką samą możliwość (prawo wyboru) także dla żołnierzy powołanych do służby przed dniem 2 stycznia 1999 r., po spełnieniu przesłanek określonych w art. 18i ustawy zaopatrzeniowej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący) ‎

SSN Józef Iwulski ‎

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania A. Ł. ‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Lublinie ‎o wypłatę emerytury, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 sierpnia 2023 r., ‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie ‎z dnia 2 lutego 2021 r., sygn. akt III AUa 1100/20,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Lublinie wyrokiem z 27 października 2020 r. zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Lublinie z 29 listopada 2019 r. w ten sposób, że podjął wypłatę emerytury A.Ł. od 2 listopada 2019 r. oraz zasądził od organu rentowego na rzecz odwołującego się kwotę 180 zł tytułem kosztów procesu.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że A.Ł., urodzony […] 1954 r., w okresie od 1 sierpnia 1973 r. do 20 lutego 2007 r. pełnił służbę w Wojsku Polskim. Decyzją wojskowego organu emerytalnego z 22 marca 2007 r. przyznano wnioskodawcy prawo do emerytury wojskowej od 21 lutego 2007 r. Do wysokości świadczenia uwzględniony został okres służby wojskowej wynoszący 33 lata 6 miesięcy i 20 dni. Ustalono wwpw na 88,10% i ograniczono go do 75%. Emerytura nie została zwiększona o okresy pracy poza służbą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty