26.07.2023

Postanowienie SN z dnia 26 lipca 2023 r., sygn. V KK 155/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Wąsek-Wiaderek

w sprawie M.K.

skazanego za czyn z art. 200 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. i in.,

po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 26 lipca 2023 r.,

w trybie art. 535 § 3 k.p.k., kasacji obrońcy skazanego

od wyroku Sądu Okręgowego we Włocławku

z dnia 1 grudnia 2022 r., sygn. akt II 1 Ka 506/21,

zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego we Włocławku

z dnia 24 września 2021 r., sygn. akt II K 1562/20,

p o s t a n o w i ł:

1. oddalić kasację jako oczywiście bezzasadną,

2. obciążyć skazanego M.K. kosztami sądowymi postępowania kasacyjnego.

(TM)

UZASADNIENIE

Wyrokiem Sądu Rejonowego we Włocławku z dnia 24 września 2021 r., sygn. akt II K 1562/20, M. K. został uznany za winnego czynu z art. 200 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k., za który wymierzono mu karę 5 lat pozbawienia wolności (pkt I) oraz za winnego czynu z art. 197 § 1 k.k., za który wymierzono mu karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności (pkt II). Kary jednostkowe zostały połączone i jako karę łączną wymierzono M. K. karę 7 lat pozbawienia wolności (pkt III). Wyrok zawierał ponadto rozstrzygnięcia w przedmiocie: zaliczenia na poczet kary pozbawienia wolności okresu rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie (pkt IV), środka karnego w postaci zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych (pkt V), zadośćuczynienia (pkt VI) i kosztów procesu (pkt VII).

Apelacje od tego wyroku wniosło dwoje obrońców oskarżonego. Adw. J. K. zaskarżyła wyrok Sądu I instancji w całości i zarzuciła:

„obrazę przepisów prawa procesowego, tj.:

- art. 7 k.p.k. w zw. z art. 4 k.p.k. i art. 410 § 1 k.p.k. poprzez:

a) oddalenie wniosku dowodowego o przesłuchanie K. P., pomimo rozbieżności zachodzących pomiędzy zeznaniami w/w, a małoletniej N. P.; jak również, z uwagi na niekonsekwencję w zeznaniach w/w, co do czynów jakie miały zostać dokonane na szkodę córki świadka – N. P.; powyższe uchybienie uniemożliwiło wyjaśnienie wątpliwości pojawiających się w zakresie rozbieżnych zeznań pokrzywdzonych, jak również w kwestii tego, dlaczego pokrzywdzona zdecydowała się na zawiadomienie o popełnieniu czynu na jej szkodę dopiero w trakcie postępowania przygotowawczego, a nie wraz ze składaniem zawiadomienia o popełnieniu czynów na rzecz małoletniej pokrzywdzonej; przesłuchanie matki pokrzywdzonej N. P. pozwoliłoby też na ustalenie, czy małoletnia była wraz z oskarżonym w Stacji Pogotowia Ratowniczego w W. po zdarzeniach objętych aktem oskarżenia oraz czy sama pokrzywdzona utrzymywała z oskarżonym kontakty, w tym także intymne, po dniu rzekomego zdarzenia na jej szkodę;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp