Wyrok SN z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. II USKP 78/22

Ocena niezdolności do pracy ubezpieczonego rolnika w kontekście ubiegania się o rentę rolniczą musi uwzględniać specyfikę i charakterystykę prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego, w tym jego wielkość, poziom zmechanizowania i rodzaj prowadzonej produkcji. Brak takich ustaleń może skutkować niepełnym materiałem dowodowym i niewłaściwą oceną stanu zdrowia ubezpieczonego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący) 

‎SSN Halina Kiryło ‎

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania H. P. ‎przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ‎o prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 6 czerwca 2023 r., ‎skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku ‎z dnia 3 marca 2021 r., sygn. akt III AUa 462/20,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w B. Placówka Terenowa w Z. decyzją z dnia 23 kwietnia 2019 r. odmówiła H. P. prawa do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, ponieważ orzeczeniem Komisji Lekarskiej KRUS z dnia 18 kwietnia 2019 r. nie uznano jej za osobę całkowicie niezdolną do pracy w gospodarstwie rolnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty