Wyrok SN z dnia 16 maja 2023 r., sygn. II USKP 77/22
Zwrot „z wyjątkiem przypadku, gdy emerytura wojskowa (…) została obliczona według zasad określonych w art. 15a albo 18e ustawy (zaopatrzeniowej) …” użyty w art. 95 ust. 2 ustawy emerytalnej, wykładany z uwzględnieniem reguł gramatycznych, systemowych i funkcjonalnych powinien być rozumiany jako odnoszący się tylko do żołnierzy, których emerytury są obliczane na podstawie tych przepisów, a zatem do żołnierzy powołanych do zawodowej służby wojskowej, odpowiednio po dniu 1 stycznia 1999 r. oraz po dniu 31 grudnia 2012 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Robert Stefanicki (przewodniczący)
SSN Leszek Bielecki
SSN Jarosław Sobutka (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania J.W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Warszawie o wypłatę emerytury, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 maja 2023 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 16 czerwca 2021 r., sygn. akt III AUa 1264/20,
I. uchyla zaskarżony wyrok i zmienia wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 6 października 2020 r., sygn. XIV U 545/20, w ten sposób, że oddala odwołanie,
II. zasądza od J.W. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w Warszawie kwotę 240,00 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Decyzją z 25 lutego 2020 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych […] Oddział w Warszawie przyznał J. W. emeryturę z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, od 1 lutego 2020 r., to jest od miesiąca zgłoszenia wniosku, z jednoczesnym zawieszeniem prawa do świadczenia (zawieszeniem jego wypłaty) z uwagi na zbieg prawa do więcej niż jednego świadczenia. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że może być wypłacane tylko jedno - wyższe lub wybrane przez wnioskodawcę świadczenie.
Sąd Okręgowy w Warszawie XIV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 6 października 2020 r., zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że podjął wypłatę świadczenia emerytalnego od 1 lutego 2020 r. Sąd Okręgowy ustalił, że wnioskodawca pełnił służbę wojskową od 25 września 1969 r. do 2 października 1998 r. Na mocy decyzji Wojskowego Biura Emerytalnego w Warszawie z 12 listopada 1998 r. wnioskodawca jest uprawniony do emerytury wojskowej, której podstawa wymiaru wyniosła 3.950,37 zł. Procentowy wymiar świadczenia wyniósł 75%. Odwołujący się, po zakończeniu służby wojskowej, pozostawał w zatrudnieniu i podlegał ubezpieczeniu w ramach powszechnego systemu ubezpieczeń. W dniu 3 lutego 2020 r. złożył wniosek o emeryturę z powszechnego systemu ubezpieczeń. Rozpoznając powyższy wniosek, zaskarżoną decyzją organ rentowy przyznał odwołującemu się od 1 lutego 2020 r. emeryturę w oparciu o art. 24 ustawy emerytalnej. Wysokość świadczenia ustalono na podstawie art. 26 ustawy. Wysokość emerytury wyniosła 3.924,95 zł. Organ rentowy zawiesił emeryturę z powodu zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia. Sąd Okręgowy rozpoznając sprawę w pełni zgodził się ze stanowiskiem Sądu Najwyższego (wyrok z 24 stycznia 2019 r., I UK 426/17), w świetle którego w sytuacji, kiedy występuje brak możliwości obliczenia emerytury wojskowej przy uwzględnieniu „cywilnego” stażu emerytalnego, ubezpieczony ma możliwość pobierania dwóch świadczeń emerytalnych z odrębnych systemów ubezpieczeniowego i zaopatrzeniowego. Według Sądu Okręgowego, należało uznać, że odwołujący się ma prawo do pobierania dwóch emerytur „wypracowanych” niezależnie od siebie (wojskowej oraz cywilnej). Odpowiednio długa służba przy spłaszczeniu podstawy wymiaru emerytury wojskowej do maksymalnie 75% sprawiają, że „cywilne” okresy ubezpieczenia w żaden sposób nie zwiększałyby świadczenia wojskowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty