26.04.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2023 r., sygn. III USKP 49/22

Wykładnia prawa, która legła u podstaw rozstrzygnięcia w zakończonej prawomocnie sprawie, w której powód dochodził części świadczenia, nie jest objęta mocą wiążącą wyroku - w rozumieniu art. 365 § 1 k.p.c. - w innej sprawie o dalszą część tego świadczenia, pomiędzy tymi samymi stronami, w tym samym stanie faktycznym i prawnym, jeśli jest rażąco sprzeczna z prawem.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący) ‎

SSN Zbigniew Korzeniowski ‎

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania G. M. ‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Opolu o rentę rodzinną, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 kwietnia 2023 r., ‎skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu ‎z dnia 18 czerwca 2020 r., sygn. akt III AUa 578/18,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

G. M. odwołał się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Opolu z dnia 1 marca 2017 r., którą organ rentowy odmówił mu prawa do renty rodzinnej po zmarłym w dniu 8 stycznia 2015 r. ojcu E. M..

Wyrokiem z 28 lutego 2018 r. Sąd Okręgowy w Opolu oddalił odwołanie oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, wyrokiem z dnia 18 czerwca 2020 r., oddalił apelację odwołującego się od wyroku Sądu Okręgowego i orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.

Sąd Apelacyjny wskazał, że sporne w sprawie było, czy G. M. uprawniony jest po zmarłym ojcu E. M. do renty rodzinnej, tj. czy może zostać uznany za całkowicie niezdolnego i czy owa całkowita niezdolność do pracy powstała w okresie o od 4 października 1986 r. do 22 czerwca 2007 r. (art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2022 r., poz. 504 ze zm.; dalej ustawa emerytalna). Podkreślił, że konieczne stało się przeprowadzenie, na podstawie art. 382 k.p.c., uzupełniającego postępowania dowodowego z opinii innego (innego niż ten, który wydał opinię w postępowaniu przed pierwszą instancją) zespołu biegłych sądowych, na okoliczność ustalenia czy schorzenia występujące u odwołującego się powodują, że jest on osobą całkowicie niezdolną do pracy, a jeżeli tak, to od kiedy. Za przyjęciem takiego stanowiska przemawiała okoliczność, że wydane w postępowaniu przed Sądem pierwszej instancji opinie nie pozwalały jednoznacznie stwierdzić, czy odwołujący się jest osobą niezdolną do pracy całkowicie oraz czy ta niezdolność istniała przed 22 czerwca 2007 r., tj. od czasu, kiedy ukończył naukę w szkole.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty