26.04.2023

Postanowienie SN z dnia 26 kwietnia 2023 r., sygn. III USK 411/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z odwołania S. B. prowadzącego działalność gospodarczą P. s.c. w T.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Opolu
‎z udziałem W. B. i W. S.
‎o ubezpieczenie społeczne i podstawę wymiaru składek,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 kwietnia 2023 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
‎z dnia 29 marca 2022 r., sygn. akt III AUa 1981/21,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od organu rentowego na rzecz S. B. oraz W. B.kwoty po 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 29 marca 2022 r. zmienił zaskarżony przez S. B., prowadzącego działalność gospodarczą jako P. spółka cywilna w T. (dalej jako płatnik składek), wyrok Sądu Okręgowego w Opolu z dnia 13 grudnia 2016 r. oraz poprzedzające go decyzje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Opolu w ten sposób, iż stwierdził, że ubezpieczony W. S. nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu jako zleceniobiorca u płatnika składek i brak jest podstaw ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz P. i Fundusz G. za okresy wskazane w decyzjach, a także orzekł o kosztach procesu.

W pierwszej kolejności Sąd Apelacyjny podniósł, że wiązało go stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w wyroku z dnia 8 października 2020 r., III UK 119/20, zgodnie z którym powinien ocenić wyłącznie, czy umowy realizowane przez ubezpieczonego W. S. na rzecz płatnika składek miały charakter umów zlecenia, jak przyjął Sąd Okręgowy, czy też umów o dzieło.

Przy ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd Apelacyjny ustalił, że wyoblanie to stary sposób plastycznej obróbki blachy bez naruszenia jej powierzchni. Praca ta wymaga precyzji, a wykonanie pojedynczego wyrobu jest skomplikowane, pracochłonne i kosztowne. W Polsce jest kilka takich pracowni, zaś metody pracy i narzędzia objęte są tajemnicą rzemieślniczą. Ubezpieczony zajmował się wykonywaniem różnych wyrobów przy użyciu obróbki ręcznej. Zawierając z płatnikiem składek umowę o wykonanie elementów wyoblanych - pokrywek, pól herbowych, podstawek i napisów do kufli - strony uzgodniły czas, w jakim ubezpieczony miał wykonać te wyroby. Każdy element wykonywany był ręcznie i wymagał cierpliwości, precyzji i czasu. Ubezpieczony rozliczał się z podatku dochodowego jako twórca, a kufle ozdobione wykonywanymi przez niego elementami znajdują się między innymi w zasobach Muzeum […] W ocenie Sądu Apelacyjnego, przeprowadzone w sprawie uzupełniające postępowanie dowodowe dawało podstawy do przyjęcia, że umowy łączące strony były umowami o dzieło, ponieważ zgodnie z art. 627 k.c. obejmowały określony rezultat pracy przy wykorzystaniu indywidualnych umiejętności ubezpieczonego. Ponadto takiej oceny nie zmieniała liczba wykonywanych elementów, bowiem każdy z nich stanowił odrębny produkt będący wynikiem żmudnego i ręcznego nakładu pracy ubezpieczonego i posiadanych przez niego unikatowych zdolności rzemieślniczych. Umowa o świadczenie usług, o której stanowi art. 734 k.c., nie wymaga natomiast osiągnięcia konkretnego, indywidualnego rezultatu, ale starannego działania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp