28.02.2023

Postanowienie SN z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. II PSK 40/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Robert Stefanicki

w sprawie z powództwa P. S.
‎przeciwko M. E., A. J.
‎o przywrócenie do pracy/ustalenie stosunku pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 28 lutego 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu
‎z dnia 8 października 2021 r., sygn. akt VIII Pa 95/21,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od powódki P. S. na rzecz pozwanej A. J. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Poznaniu VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 8 października 2021 r. w sprawie z powództwa P. S. przeciwko M. Ż. i A. J. o przywrócenie do pracy i ustalenie stosunku pracy na skutek apelacji pełnomocnika powódki od wyroku Sądu Rejonowego Poznań - Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z dnia 13 kwietnia 2021 r., oddalił apelację i zasądził od powódki na rzecz pozwanych koszty zastępstwa procesowego w postępowaniu apelacyjnym.

Sąd Okręgowy w całości przyjął za własne ustalenia faktyczne poczynione przez Sąd I instancji i ocenę dowodów dokonaną przez ten Sąd. W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, że pozwane w żadnym momencie nie miały zamiaru przeniesienia części zakładu obejmującej żłobek w C. M. Ż. na A. J. i nie zachodziły żadne okoliczności, które uzasadniałyby przyjęcie, że do takiego przejścia zakładu pracy faktycznie doszło. W przedmiotowej sprawie pozwana A. J. podjęła własną i niezależną decyzję o prowadzeniu działalności gospodarczej podlegającej reglamentacji. Zgodnie z art. 26 ustawy prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną w rozumieniu Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r., poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 r., poz. 424 i 1086) i wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, zwanego dalej "rejestrem". Jak wskazał Sąd Okręgowy sama tylko koincydencja czasowa pomiędzy zakończeniem działalności pozwanej M. E. Ż. a rozpoczęciem prowadzenia działalności tego samego typu przez A. J. nie jest wystarczająca do uznania, że nastąpiło przejście zakładu pracy w rozumieniu art. 23 k.p. A. J. zawarła umowy o pracę na nowych warunkach z dotychczasowymi pracownicami M. Ż.(poza powódką) w okresie, kiedy pozostawały one w trakcie wypowiedzeń i od 1 września 2019 r., a zatem już po rozwiązaniu umów z dotychczasowym pracodawcą. Poza tym, jak wynika z ustaleń faktycznych, A. J. we własnym zakresie i własnym staraniem pozyskała klientów swojej działalności, przy czym tylko część z nich były to te same osoby, które wcześniej miały zawarte umowy z M. Ż.. Pozwana A. J. własnym staraniem zakupiła pełne wyposażenie żłobka (część odkupując od M. Ż., część nabywając z innych źródeł), dokonała inwestycji w wyposażenie, urządzenie placu zabaw. Sprzęt zakupiony od pozwanej M. Ż. nie był wystarczający dla prowadzenia działalności żłobka. A. J. kupiła nowe wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności, bez którego działalności nie mogła być prowadzona, były to podstawowe elementy wyposażenia żłobka np. przewijaki, krzesełka. Na gruncie niniejszej sprawy Sąd Okręgowy stwierdził również, że działalność żłobka prowadzonego przez M. Ż. została wykreślona z rejestru z dniem 29 sierpnia 2019 r. i nie była w żadnej formie kontynuowana. Natomiast A. J. uzyskała we własnym zakresie i na własny rachunek wpis do rejestru i to z dniem 30 sierpnia 2019 r. i dopiero na jego podstawie mogła od 1 września 2019 r. rozpocząć prowadzenie działalności. Zdaniem Sądu II instancji słusznie Sąd Rejonowy wskazał, że umowa o pracę łącząca powódkę z M. Ż. uległa już wtedy rozwiązaniu, a powódka w żaden sposób nie mogła być pracownikiem, o którym mowa w art. 23 k.p., niezależnie od tego, że przejście zakładu pracy w tym trybie w ogóle nie nastąpiło.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp