Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.275.2023.1.KK
Czy dokonanie umorzenia Udziałów i związane z tym wypłacenie wynagrodzenia za umorzenie w okresie opodatkowania Ryczałtem, będzie podlegało opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy?
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dokonanie umorzenia Udziałów i związane z tym wypłacenie wynagrodzenia za umorzenie w okresie opodatkowania Ryczałtem, będzie podlegało opodatkowaniu Ryczałtem po Państwa stronie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
[…] z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych o nieograniczonym obowiązku podatkowym mającym siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka podlega obecnie opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. - o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.; dalej: Ustawy CIT), tj. Ryczałtu od dochodów spółek (dalej: Ryczałt). Wnioskodawca spełnia zatem wszystkie warunki opodatkowania Ryczałtem z art. 28j ust. 1 Ustawy CIT.
Obecnie 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki posiada osoba fizyczna (dalej: Wspólnik). Spółka powstała w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wspólnika, w trybie art. 551 § 5 w zw. z art. 584 - 584 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm., dalej: KSH). Zgodnie z umową Spółki Wnioskodawcy, Wspólnik objął wszystkie posiadane przez siebie udziały (dalej: Udziały) w wyniku wniesienia wkładu odpowiadającego wartości bilansowej majątku jednoosobowej działalności gospodarczej. Wkład został przeznaczony na pokrycie kapitału zakładowego oraz, w mniejszej części, na kapitał zapasowy Spółki. Wspólnik planuje przeprowadzić w okresie opodatkowania Ryczałtem transakcję umorzenia dobrowolnego części posiadanych przez siebie Udziałów zgodnie z art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm., dalej: KSH). Alternatywnie, umorzenie Udziałów Wspólnika zostanie dokonane w trybie umorzenia przymusowego lub umorzenia automatycznego zgodnie z art. 199 § 4 KSH. Umorzenie Udziałów zostanie przeprowadzone poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki i dotyczyć będzie wyłącznie Udziałów objętych przez Wspólnika w procesie przekształcenia. Czynność ta, będzie wiązać się z wypłatą przez Wnioskodawcę na rzecz Wspólnika wynagrodzenia, nieprzekraczającego wartości kapitału zakładowego. Umorzenie części udziałów Wspólnika nie zostanie sfinansowane z zysków Spółki tj. ani z zysków zgromadzonych w Spółce przed wejściem w opodatkowanie Ryczałtem ani też wynagrodzenie nie zostanie wypłacone z bieżących zysków Spółki (powstałych w okresie opodatkowania Ryczałtem). Wypłacane wynagrodzenie finansowane będzie w całości ze środków korespondujących z odpowiednią wysokością kapitału zakładowego ustalonego w związku z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej Wspólnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty