03.08.2023

Postanowienie SN z dnia 3 sierpnia 2023 r., sygn. III KK 623/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Wąsek-Wiaderek

w sprawie J.P.

po rozpoznaniu w Izbie Karnej,

na posiedzeniu w dniu 3 sierpnia 2023 r.

wniosku pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych

o wyłączenie sędziów Sądu Najwyższego: Adama Rocha, Ryszarda Witkowskiego, Pawła Kołodziejskiego,

od udziału w rozpoznaniu sprawy o sygn. akt III KK 623/22,

na podstawie art. 41 § 1 k.p.k. i art. 42 § 1 i 4 k.p.k.

p o s t a n o w i ł

wyłączyć sędziów Sądu Najwyższego: Adama Rocha, Ryszarda Witkowskiego, Pawła Kołodziejskiego od udziału w rozpoznaniu sprawy o sygn. akt III KK 623/22.

UZASADNIENIE

W sprawie J.P. do Sądu Najwyższego wpłynęła kasacja pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych od wyroku Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z dnia 23 czerwca 2022 r., sygn. akt II Ka 418/21, zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w Limanowej z dnia 14 czerwca 2021 r., sygn. akt II K 459/20.

Sprawa została skierowana na rozprawę i do jej rozpoznania wyznaczono: SSN Ryszarda Witkowskiego (przewodniczący), SSN Pawła Kołodziejskiego oraz SSN Adama Rocha (sprawozdawca). Wyznaczono też termin rozprawy kasacyjnej na dzień 12 lipca 2023 r.

W dniu 5 lipca 2023 r. do Sądu Najwyższego wpłynął wniosek pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych o wyłączenie od udziału w rozpoznaniu sprawy wszystkich trzech sędziów wyznaczonych do składu orzekającego. W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik podniósł, co do każdego z sędziów, których ten dotyczy, że zostali oni powołani do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 3). W kontekście tego faktu powołał się na orzecznictwo Sądu Najwyższego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, podnosząc, że sąd z udziałem osób powołanych w ww. procedurze nie jest sądem należycie obsadzonym, nie jest sądem bezstronnym i niezależnym oraz rozpoznanie przez niego sprawy narusza prawo strony do rzetelnego procesu sądowego. Dodatkowo, w stosunku do SSN Adama Rocha i SSN Ryszarda Witkowskiego wnioskodawca podkreślił okoliczność, że zostali oni pierwotnie nominowani do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, organu administracyjnie powiązanego z Sądem Najwyższym, jednak od niego odrębnego, a ich przejście do orzekania w Izbie Karnej Sądu Najwyższego nastąpiło na mocy decyzji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, co również ma uzasadniać twierdzenie o braku instytucjonalnej bezstronności tych sędziów. Dodatkowo, w odniesieniu do wszystkich trzech sędziów, wnioskodawca podniósł, że przed nominacją wykonywali oni zawód prokuratora, a więc nie mają doświadczenia w orzekaniu, a co za tym idzie, ich udział w sprawie nie daje gwarancji jej prawidłowego rozpoznania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp