22.03.2023

Postanowienie SN z dnia 22 marca 2023 r., sygn. II USK 371/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Robert Stefanicki

w sprawie z odwołania S. G.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Warszawie
‎o podleganie ubezpieczeniom społecznym,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 marca 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z dnia 11 kwietnia 2022 r., sygn. akt III AUa 1026/21,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od odwołującej się S. G. na rzecz organu rentowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w Warszawie kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych […] Oddział w Warszawie decyzją z dnia 15 maja 2019 r. stwierdził, że S. G. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą niemająca ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od 15 kwietnia 2015 r.

Na skutek odwołania S. G. od ww. decyzji ZUS […] Oddział w Warszawie Sąd Okręgowy XIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2021 r. oddalił odwołanie i zasądził od odwołującej się na rzecz organu rentowego zwrot kosztów zastępstwa procesowego.

Apelację od ww. wyroku Sądu Okręgowego złożyła odwołująca, która wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 kwietnia 2021 r. została oddalona i zasądzono na rzecz organu rentowego zwrot kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu apelacyjnym. Sąd Apelacyjny podzielił ustalenia Sądu I - instancji i przyjął je za własne bez potrzeby ich szczegółowego powtarzania i uznał zarzut naruszenia art. 233 § 1 k.p.c. za bezzasadny. W ocenie Sądu II - instancji apelacja odwołującej się nie wyprowadziła braku sensu w wiązaniu przez Sąd Okręgowy wniosków z zebranymi dowodami lub wykroczenia przez ten sąd we wnioskowaniu poza schematy logiki formalnej. Nie wykazała też, aby wbrew zasadom doświadczenia życiowego Sąd Okręgowy nie uwzględnił jednoznacznych praktycznych związków przyczynowo-skutkowych. Argumenty apelacji stanowią jedynie polemikę z ustaleniami Sądu pierwszej instancji i w świetle wcześniejszych rozważań, nie prowadzą do zmiany tych ustaleń. Sąd Apelacyjny zgodził się z twierdzeniami Sądu Okręgowego, że z materiału dowodowego wynika, że odwołująca się nie przedstawiła dokumentacji mogącej potwierdzić faktyczne prowadzenie przez nią działalności gospodarczej w spornym między nią a organem rentowym okresie. Materiał dowodowy, tak jak to przyjął Sąd pierwszej instancji, skłania do wniosku, że w okresie tym odwołująca się jedynie pozorowała wykonywanie rzeczonej działalności w celu zapewniania sobie korzystnego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp