Postanowienie SN z dnia 2 sierpnia 2023 r., sygn. III USK 18/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak
w sprawie z odwołania M.M.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we Wrocławiu
o rentę socjalną,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 2 sierpnia 2023 r.,
na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
z dnia 4 marca 2022 r., sygn. akt III AUa 889/20,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego we Wrocławiu na rzecz adwokata M.S. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł powiększoną o 23 % podatku od towarów i usług tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej odwołującemu się z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 4 marca 2022 r. zmienił zaskarżony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Wrocławiu wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 6 lutego 2020 r., którym zmieniono decyzję organu rentowego z dnia 20 marca 2018 r. i przyznano wnioskodawcy M.M. prawo do renty socjalnej na okres 5 lat, w ten sposób, że oddalił odwołanie.
W ocenie Sądu Apelacyjnego zebrany w sprawie materiał dowodowy nie dawał podstaw do przyjęcia, że wnioskodawca, ur. […] 1999 r., jest osobą całkowicie niezdolną do pracy, a nie ulegało przy tym wątpliwości, iż zasadniczym jego schorzeniem jest dysfunkcja kończyny górnej lewej w związku z wrodzonym niedorozwojem. Sąd Okręgowy uznając, że wnioskodawca jest osobą całkowicie niezdolną do pracy, podzielił wnioski wynikające z opinii głównej i uzupełniającej biegłego sądowego specjalisty chirurgii ręki dr n. med. A.E., który skupił swoją ocenę wyłącznie na kwestii związanej z doborem stanowisk pracy, pomijając jednak całkowicie wybraną przez wnioskodawcę ścieżkę wykształcenia (informatyka) oraz że istnienie przeciwskazań do wykonywania danych prac nie powoduje automatycznie całkowitej niezdolności do pracy. Z przeprowadzonej w postępowaniu apelacyjnym opinii biegłego sądowego z zakresu medycyny pracy dr n. med. B.K. - która dokonała całościowej oceny schorzeń wnioskodawcy pod kątem jego zdolności do pracy - wynikało jednoznacznie, że wada rozwojowa kończyny górnej lewej, przy dobrze wykształconym mechanizmie jednoręczności, nie powoduje całkowitej niezdolności do pracy w rozumieniu art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2023 r., poz. 1251, dalej jako ustawa emerytalna) w związku z art. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2022 r., poz. 240 ze zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty