18.05.2023

Postanowienie SN z dnia 18 maja 2023 r., sygn. II USK 409/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z odwołania J. T.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Warszawie
‎o dodatek pieniężny,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 maja 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. akt III AUa 1263/21,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od organu rentowego na rzecz J. T. kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2022 r. oddalił apelację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddział w Warszawie od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2021 r., którym zmieniono decyzję organu rentowego z dnia 12 grudnia 2019 r. i przyznano ubezpieczonemu J. T. prawo do dodatku pieniężnego do renty inwalidzkiej od dnia 1 października 2019 r.

W ocenie Sądów meriti ubezpieczony, urodzony 24 sierpnia 1924 r., który od dnia 1 stycznia 1976 r. nabył prawo do renty inwalidy wojennego w związku z pobytem w obozie koncentracyjnym, a następnie w dniu 31 października 2019 r. złożył wniosek o wydanie książki inwalidy wojennego wraz z zaświadczeniem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej jako USKiOR) z dnia 22 października 2019 r., potwierdzającym, że jego pobyt w obozie koncentracyjnym był skutkiem prowadzenia działalności kombatanckiej, nabył w trybie uproszczonym status inwalidy wojennego, co potwierdza książka inwalidy wojennego wydana mu przez organ rentowy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 75, dalej jako nowelizacja z 2019 r.), wydawana osobom posiadającym, tak jak ubezpieczony, stosowne zaświadczenie USKiOR (art. 15 ust. 2 nowelizacji). Skoro książka inwalidy wojennego jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z uprawnień, o których mowa w art. 23c ust. 1 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 2021 r., poz. 1656, dalej jako ustawa zaopatrzeniowa), to ubezpieczonemu przysługuje dodatek pieniężny w rozumieniu art. 12a tej ustawy. Sąd Apelacyjny podkreślił, że art. 15 nowelizacji z 2019 r. ma charakter lex specialis, wprowadzony właśnie po to, by do pewnych osób (m.in. mających legitymację osoby represjonowanej) nie stosować przepisów o rozpatrywaniu ich spraw ponownie przez wojskowe komisje lekarskie i lekarzy orzeczników ZUS. Wbrew stanowisku organu rentowego, ubezpieczony mógł więc uzyskać uprawnienia do dodatku pieniężnego nie po zmianie symbolu świadczenia z OZIW na WZIW i stawieniu się przed komisją lekarską ZUS, ale już po wydaniu mu książki inwalidy wojennego, poczynając od dnia powstania prawa do świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek. Stosownie bowiem do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, Dz.U. z 2021 r., poz. 1858, dalej jako ustawa o kombatantach) kombatantom będącym inwalidami wojennymi lub wojskowymi przysługują świadczenia pieniężne i inne uprawnienia przewidziane w przepisach ustawy zaopatrzeniowej, a takim świadczeniem jest sporny dodatek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp