Wyrok SN z dnia 15 czerwca 2023 r., sygn. II CSKP 1139/22
Pojęcie nierozpoznania istoty sprawy interpretowane jest jako wadliwość rozstrzygnięcia, polegająca na wydaniu przez sąd pierwszej instancji orzeczenia, które nie odnosi się do tego, co było przedmiotem sprawy, bądź zaniechaniu zbadania przez ten sąd materialnej podstawy żądania albo merytorycznych zarzutów stron z powodu bezpodstawnego przyjęcia, wystąpiła przesłanka materialnoprawna lub procesowa unicestwiająca roszczenie. Nierozpoznanie istoty sprawy ma miejsce także w razie dokonania przez sąd pierwszej instancji oceny prawnej żądania bez ustalenia podstawy faktycznej, co wymagałoby czynienia kluczowych ustaleń po raz pierwszy w instancji odwoławczej; respektowanie uprawnień stron wynikających z zasady dwuinstancyjności postępowania sądowego uzasadnia w takich wypadkach uchylenie orzeczenia.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Krzysztof Wesołowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Oktawian Nawrot
SSN Mirosław Sadowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 15 czerwca 2023 r. w Warszawie, skargi kasacyjnej P. P. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 26 października 2020 r., I ACa 302/20, w sprawie z powództwa Banku spółki akcyjnej w W. przeciwko P. P. o zapłatę,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od pozwanego na rzecz powoda 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego;
3. przyznaje adwokat K. B. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w Warszawie kwotę 4050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych obejmującą podatek od towarów i usług tytułem wynagrodzenia za udzielenie pozwanemu nieopłaconej pomocy prawnej w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 sierpnia 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie po rozpatrzeniu zarzutów pozwanego utrzymał w mocy ww. nakaz zapłaty w całości oraz rozstrzygnął o kosztach procesu.
Wyrokiem z 26 października 2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie, na skutek apelacji pozwanego, zmienił wyrok Sądu Okręgowego w ten sposób, że uchylił nakaz zapłaty wydany 25 maja 2017 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w zakresie kwoty 149 417,96 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie i oddalił powództwo o zapłatę ww. kwoty, oraz oddalił apelację pozwanego w pozostałym zakresie. Orzekł też o kosztach postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty