24.05.2023

Postanowienie SN z dnia 24 maja 2023 r., sygn. II PSK 90/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik

w sprawie z powództwa M. S.
‎przeciwko M. F.
‎o ustalenie wypadku przy pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 maja 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie
‎z dnia 16 grudnia 2021 r., sygn. akt XIV Pa 123/21,

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie wyrokiem z 13 kwietnia 2021 r., VIII P 257/19 oddalił powództwo M. S. (powódka) wniesione przeciwko M. F. w W. (pozwany) o sprostowanie protokołu powypadkowego sporządzonego 13 marca 2019 r. przez ustalenie, że zdarzenie z […] 2019 r. tj. śmierć P. S. (dalej jako mąż powódki lub pracownik) było wypadkiem przy pracy.

Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z 16 grudnia 2021 r., XIV Pa 123/21 oddalił apelację powódki od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie.

W sprawie zostały poczynione następujące ustalenia. Mąż powódki był zatrudniony w M. F. od 7 maja 1991 r., na stanowisku elektromontera, ostatnio na stanowisku rzemieślnika specjalisty (elektryka), na czas nieokreślony. Na przełomie 2018 i 2019 r. pracodawca podjął działania mające na celu uregulowanie wysokości wynagrodzeń pracowników. Toczyły się rozmowy indywidualne z pracownikami, w tym z powodem, co do podwyższenia wynagrodzeń. Mąż powódki uczestniczył w kilku rozmowach na temat wysokości wynagrodzenia. 21 stycznia 2019 r. odbyło się spotkanie, podczas którego pracodawca zaproponował mężowi powódki nowe warunki zatrudnienia, to jest wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2.793 zł, dodatek stażowy za wieloletnią pracę oraz premię miesięczną zgodnie z regulaminem premiowania. Pracownik odmówił podpisania porozumienia zmieniającego.

W dniu zdarzenia, […] 2019 r. mąż powódki przyjechał do pracy samochodem i o 8:15 rozpoczął pracę. W tym dniu wykonywał lekkie prace. Podjął dwie interwencje - jedną w garażu, gdzie miał za zadanie włączyć zasilanie, zaś drugą na 4 piętrze budynku, gdzie sprawdzał, czy firma zewnętrzna wykonuje dobrze zlecone prace. O godzinie 11.00 mąż powódki odbył spotkanie z przedstawicielami pracodawcy. Rozmowa dotyczyła zmiany wysokości wynagrodzenia pracownika. Przebiegła w spokojnej atmosferze. Nie wywierano na niego presji. Podczas rozmowy nie był zastraszany ani zmuszany do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Był zapewniany, że decyzja w zakresie przyjęcia podwyżki należy wyłącznie do niego. Mąż powódki otrzymał informację, iż pracodawca wysoce ceni jego kompetencje i w żadnym wypadku nie zamierza z nim rozwiązać stosunku pracy. Pracownik był zapewniany, że oferowana podwyżka jest pierwszym etapem z zaplanowanej serii, mającej na celu podwyższenie mu wynagrodzenia. Pracownik nie był zainteresowany ofertą pracodawcy i odmówił zawarcia porozumienia. Stwierdził, iż ma inne pomysły na przyszłość. Także podczas wcześniejszych rozmów (21-23 stycznia 2019 r.) w kwestii uregulowania wysokości wynagrodzenia pracownik zachowywał spokój i informował że wynajął kancelarię, która będzie go reprezentowała w tej sprawie. Wysokość podwyżki przedstawiona pracownikowi […] 2019 r. była taka sama jak w poprzednich dniach. Około godziny 14.00, schodząc do pokoju elektryków, pracownik poczuł się źle. Mąż powódki został zabrany przez karetkę pogotowia i tego samego zmarł w szpitalu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp