18.05.2023

Postanowienie SN z dnia 18 maja 2023 r., sygn. II USK 113/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło

w sprawie z odwołania W. w Ś. obecnie W.1 w Ś.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Poznaniu
‎z udziałem zainteresowanej Fundacji w Ś.
‎o podstawę wymiaru składek,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 maja 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu
‎z dnia 8 września 2021 r., sygn. akt III AUa 1334/19,

1. odmawia przyjęcia skargi kascyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od odwołującej się na rzecz organu rentowego kwotę 1.800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrot kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w Poznaniu wyrokiem z 8 września 2021 r. oddalił apelację W. w Ś. (WWS) od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu z 4 września 2019 r., oddalającego odwołania W. w Ś. i R. J. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w Poznaniu z dnia 4 grudnia 2018 r. stwierdzającej, że podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne R. J. z tytułu umowy o pracę u płatnika składek W. w okresie od października 2013 r. do września 2019 r. stanowią kwoty szczegółowo wskazane w zaskarżonej decyzji w których uwzględniono również 1) przychód pracownika nazwany przez pracodawcę „stypendium naukowym” oraz 2) przychód pracownika uzyskiwany w ramach umowy o dzieło zawartej z Fundacją.

Odwołująca się W. wniosła od powyższego wyroku skargę kasacyjną. Zaskarżonemu orzeczeniu zarzuciła naruszenie prawa materialnego: art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 12 ust. 1 i art. 21 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 22 k.p. w związku z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przez ich błędną wykładnię i przyjęcie, że wypłacane ubezpieczonemu przez odwołującą się stypendium naukowe stanowi przychód ubezpieczonego z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy i jako takie podlega zaliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, podczas gdy wypłacane ubezpieczonemu stypendium naukowe stanowi świadczenie o niepracowniczym charakterze i nie wynika ze stosunku pracy, a tym samym nie może zostać zaliczone do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Nadto zgodnie z treścią art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przychód w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie stypendiów stanowią wyłącznie stypendia wypłacane bezrobotnym oraz stypendia sportowe, a zatem stypendia o innym charakterze aniżeli to wypłacane ubezpieczonemu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp