Postanowienie SN z dnia 20 lipca 2023 r., sygn. V KK 193/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marek Motuk
w sprawie skazanego K. G.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej w dniu 20 lipca 2023 r.
na posiedzeniu bez udziału stron
kwestii dopuszczalności wniosku obrońcy o wyłączenie sędziego Sądu Najwyższego w trybie art. 41 § 1 k.p.k.
na podstawie art. 29 § 4 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2023 r., poz. 1093) i art. 41 § 2 k.p.k. per analogiam
p o s t a n o w i ł
pozostawić bez rozpoznania wniosek obrońcy o wyłączenie SSN Ryszarda Witkowskiego od udziału w rozpoznaniu sprawy o sygn. akt V KK 193/23.
UZASADNIENIE
Obrońca skazanego K. G. we wniosku z dnia 7 czerwca 2023 r., zażądał wyłączenia SSN Ryszarda Witkowskiego od orzekania w sprawie zarejestrowanej w Sądzie Najwyższym pod sygn. akt V KK 193/23, a zatem rozpoznania kasacji obrońcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi wydanego w sprawie o sygn. akt II AKa 259/22. Jako podstawę prawną przedmiotowego wniosku obrońca wskazał przepis art. 41 § 1 k.p.k.
W części motywacyjnej rzeczonego żądania, obrońca podniósł, że przedmiotem jednego z zarzutów kasacyjnych jest obraza art. 29 k.p.k. i art. 6 k.p.k., skutkująca wystąpieniem bezwzględnej przyczyny odwoławczej określonej w art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k. Obrońca wskazał, że postępowanie odwoławcze przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi prowadzone było przez nienależycie obsadzony skład sędziowski, bowiem zasiadały w nim osoby powołane na stanowisko sędziego z rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej przepisami ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Z tej okoliczności obrońca wywiódł, że organ odwoławczy nie spełniał wymogów sądu właściwego dla demokratycznego państwa prawa, o którym mowa w art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, co w konsekwencji doprowadziło do naruszenia konstytucyjnej gwarancji oskarżonego do dwuinstancyjnego postępowania poprzez pozbawienia go możliwości kontroli odwoławczej wyroku skazującego przez „nienależycie obsadzony”, niezawisły, bezstronny i niezależny sąd drugiej instancji. Zaznaczając powyższe, obrońca podniósł, że wobec SSN Ryszarda Witkowskiego zachodzi analogiczna sytuacja faktyczna jak w przypadku tych sędziów sądu odwoławczego, którzy na stanowisko sędziego powołani zostali na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w składzie ukształtowanym nowelą z 2017 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty