Postanowienie SN z dnia 4 lipca 2023 r., sygn. I USK 269/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Robert Stefanicki
w sprawie z odwołania J.D.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Z.
o prawo do emerytury górniczej,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń
Społecznych w dniu 4 lipca 2023 r.,
skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach
z dnia 14 czerwca 2022 r., sygn. akt III AUa 680/22,
I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
II. zasądza od organu rentowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Z. na rzecz J.D. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
(J.C-S.)
UZASADNIENIE
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. decyzją z dnia 18 sierpnia 2021 r. odmówił JD prawa do emerytury górniczej, albowiem do dnia 23 lipca 2021 r. z wymaganego okresu dwadzieścia pięć lat pracy górniczej łącznie z czasem pracy równorzędnej, udowodnił okres wynoszący jedynie 20 lat, 10 miesięcy i 1 dzień, w tym 16 lat, 7 miesięcy i 12 dni pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 23 lutego 2022 r., sygn. akt VIII U 1224/21, oddalił odwołanie od ww. decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Zabrzu. W ocenie Sądu, w rozpoznawanej sprawie kwestia sporna sprowadzała się do ustalenia, czy w przypadku ubezpieczonego istnieją podstawy do zastosowania art. 50c ust. 2 pkt 2 ustawy emerytalnej, to jest zaliczenia jako pracy równorzędnej z pracą górniczą dalszych niegórniczych okresów zatrudnienia przypadających po ustaniu zatrudnienia ubezpieczonego w Kopalni Węgla Kamiennego, zgodnie z którym za pracę równorzędną z pracą górniczą uważa się zatrudnienie przy innych pracach, nie dłuższe niż 5 lat, do których pracownicy wykonujący prace określone w ust. 1 i w pkt 1 i 2 przeszli w związku z likwidacją Kopalni Węgla Kamiennego, zakładu górniczego, przedsiębiorstwa lub innego podmiotu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4. Sąd I instancji zaznaczył, iż z materiału dowodowego rozpatrywanej sprawy wynika, że stosunek pracy ubezpieczonego w Kopalni Węgla Kamiennego ustał w styczniu 1999 r. w wyniku porozumienia stron w związku z redukcją zatrudnienia - na podstawie ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz.U. Nr 4 z 1990 r., poz. 19, obecnie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U.2018.1969 t.j.), na co jednoznacznie wskazują zapisy w świadectwie pracy z 21 stycznia 1999 r. Tymczasem otwarcie likwidacji zakładu pracy nastąpiło w dacie późniejszej, to jest 1 lutego 1999 r., co wynika z pisma Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach z 15 grudnia 2021 r., wobec czego - w ocenie Sądu - brak jest podstaw do przyjęcia, że do rozwiązania stosunku pracy z ubezpieczonym doszło na skutek likwidacji zakładu pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty