31.03.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 31 marca 2023 r., sygn. II CSKP 12/22

Ochrona praw własności intelektualnej w obrocie towarowym jest kluczowa dla utrzymania uczciwej konkurencji i ochrony renomy znaku towarowego, a nieprzestrzeganie tych praw i próby ich zakwestionowania w sądzie, opierając się na innych podstawach prawnych, takich jak nadużycie prawa podmiotowego czy zasady współżycia społecznego, są niewłaściwe i sprzeczne z duchem prawa.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący) ‎

SSN Marcin Krajewski ‎

SSN Jacek Grela (sprawozdawca)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 31 marca 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie, ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z 20 września 2018 r., sygn. akt VII AGa 702/18, w sprawie z powództwa P. S.A. w G. ‎przeciwko P. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółce komandytowej w W. ‎przy udziale Rzecznika Praw Obywatelskich ‎o ochronę unijnego znaku towarowego,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od pozwanej na rzecz powódki 2 700 (dwa tysiące siedemset) zł kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26 czerwca 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie z powództwa P. S.A. w G. zakazał pozwanej P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółce komandytowej w W. używania unijnego znaku towarowego H., to jest wprowadzania do obrotu, oferowania, składowania w celu oferowania, importowania, eksportowania oraz reklamowania perfum, wód toaletowych i perfumowanych w opakowaniach opatrzonych unijnym znakiem towarowym H., które nie zostały wprowadzone do obrotu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego (dalej: „EOG”) przez uprawnionego do znaku towarowego lub za jego zgodą, w szczególności tak zwanych testerów zawierających na opakowaniach zewnętrznych lub na flakonikach informację: „nie do sprzedaży”, „not for sale”, „demonstration” lub „tester”; zobowiązał pozwaną do zniszczenia, na jej koszt, w terminie dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się wyroku, perfum, wód toaletowych i perfumowanych w opakowaniach opatrzonych unijnym znakiem towarowym H., które nie zostały wprowadzone do obrotu na terytorium EOG przez uprawnionego do znaku towarowego lub za jego zgodą, w szczególności tak zwanych testerów zawierających na opakowaniach zewnętrznych lub na flakonikach informację: „nie do sprzedaży”, „not for sale”, „demonstration” lub „tester”, w tym towarów zajętych przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe Ł. W. 28 lipca 2016 r., wskazanych w protokole zajęcia ruchomości w sprawie Km […], w obecności przedstawiciela lub pełnomocnika powódki; zobowiązał pozwaną do podania do publicznej wiadomości, na jej koszt, informacji o wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 26 czerwca 2017 r. w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku, przez opublikowanie na stronie internetowej pod adresem […] a w przypadku zmiany strony internetowej w trakcie postępowania sądowego, na tej stronie, na której pozwana będzie prowadziła bliżej określoną główną działalność handlową, nieprzerwanie przez okres trzech miesięcy oraz oddalił powództwo w pozostałej części.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty