09.08.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.174.2023.4.JS

Umowa cash poolingu nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

 Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

31 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 31 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cash poolingu. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 7 sierpnia 2023 r. (wpływ 7 sierpnia 2023 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania (Lider):

H. Sp. z o.o.

NIP: (…)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Uczestnik, Spółka):

X. Sp. z o.o.

NIP: (…)

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowany będący stroną postępowania – H. Sp. z o.o. (dalej: Lider) – polska spółka prawa handlowego, należy do grupy kapitałowej, w skład której wchodzą inne spółki, m.in. również X. Sp. z o.o., polska spółka prawa handlowego – Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Spółka lub Uczestnik).

W toku bieżącej działalności, każdy z uczestników, w tym Uczestnik osiąga różne wyniki finansowe oraz posiada odmienne zapotrzebowanie na środki pieniężne konieczne dla realizacji zawartych kontraktów. Zdarza się, że dochodzi do sytuacji, w których okresowo Uczestnik posiada nadwyżkę środków pieniężnych w relacji do potrzeb, natomiast inna ze spółek z grupy będąca uczestnikiem w tym samym czasie notuje niedobór środków pieniężnych w relacji do zapotrzebowania na środki finansowe niezbędne do realizacji bieżących projektów. Celem pokrycia niedoborów środków pieniężnych danego podmiotu oraz odpowiednim wyposażeniem go w środki pieniężne potrzebne do prowadzenia bieżącej działalności, spółki z grupy poszukiwały odpowiedniego rozwiązania, na podstawie którego nadwyżki środków pieniężnych wypracowanych przez jeden podmiot mogłyby zostać wykorzystane przez inny podmiot z grupy. Mając powyższe na uwadze Lider oraz m.in. Spółka, pozostając w strukturach jednej grupy kapitałowej, zamierzają zawrzeć umowę grupową cash poolingu („Umowa Cash Poolingu”). W ramach Umowy Cash Poolingu Zainteresowany będący strona postępowania będzie funkcjonował jako „Lider", a spółki z grupy w tym Uczestnik będą funkcjonować jako „Uczestnicy”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne