Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.293.2023.2.AP
Prawo do zwrotu podatku VAT w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zwrotu podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. „(…)”. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 27 lipca 2023 r. (wpływ 27 lipca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego:
Gmina jest podatnikiem podatku VAT, jednak w rozliczeniu z Urzędem Skarbowym w odniesieniu do wydatków powiązanych z operacją nie ma prawa do odliczania podatku naliczonego, gdyż towary zakupione w ramach operacji nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych ze względu na to, że wydatki poniesione na nakłady związane z przedmiotową operacją służyć będą wyłącznie realizacji zadań statutowych gminy i nie będą generowane przychody do opodatkowania w rozumieniu ustawy o podatku VAT. Gmina nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług poprzez odliczenie podatku naliczonego i traktuje podatek VAT jako koszt kwalifikowalny - zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku towarów i usług (). Gmina występuje z niniejszym wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dla potrzeb realizacji projektu pn. „(…)” finansowanego ze środków PROW na lata 2014 - 2020 w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej, o którego dofinansowanie ubiega się. W ramach planowanej operacji na działce nr (…) w miejscowości (…) powstanie infrastruktura rekreacyjna w postaci dużej altany na bazie wielokąta. Projekt ma charakter innowacyjny, gdyż zakłada montaż infrastruktury, która w takiej formie nie występuje na terenie Gminy (…). W jego ramach planowany jest montaż dużej altany (...) na bazie wielokąta. Stworzenie miejsca sprzyjającego nawiązywaniu codziennych kontaktów mieszkańców gminy, międzypokoleniowej integracji, rozwoju ich tożsamości oraz podtrzymywania tradycji lokalnych. Dzięki operacji zostanie zrealizowany kolejny etap zagospodarowania terenu w centralnej części wsi, która zrzesza mieszkańców. Potrzeba stworzenia nowoczesnego miejsca integracji społecznej uzasadniona jest szczególnie na tym obszarze, na którym brakuje alternatywnych form aktywizujących społeczność lokalną. Działka, na której będzie realizowana operacja jest niekomercyjna, ogólnodostępna dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. W kosztach projektu wnioskodawca uwzględnił również transport oraz montaż infrastruktury. Teren nie wymaga przygotowania pod małą infrastrukturę rekreacyjną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty