30.06.2023

Postanowienie SN z dnia 30 czerwca 2023 r., sygn. I CSK 3108/22

30 czerwca 2023 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Roman Trzaskowski

na posiedzeniu niejawnym 30 czerwca 2023 r. w Warszawie,
‎w sprawie z wniosku T.K. i K.K.
‎z udziałem E. spółki akcyjnej w G.
‎o ustanowienie służebności przesyłu,
‎na skutek skargi kasacyjnej T.K. i K. K.
‎od postanowienia Sądu Okręgowego w Gdańsku
‎z 28 października 2021 r., XVI Ca 404/20,

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 28 października 2021 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku, na skutek apelacji uczestnika od postanowienia wstępnego Sądu pierwszej instancji uznającego wniosek o ustanowienie służebności przesyłu za usprawiedliwiony co do zasady, zmienił powyższe postanowienie w części dotyczącej przebiegu linii […] kV o nr […] wraz ze słupami posadowionymi na działce […] i w tym zakresie wniosek oddalił.

W skardze kasacyjnej, w uzasadnieniu wniosku o jej przyjęcie do rozpoznania, wnioskodawcy wskazali przyczynę kasacyjną określoną w art. 3989 § 1 pkt 1, 2 i 4 k.p.c. Ich zdaniem w sprawie wystąpiły istotne zagadnienia prawne oraz potrzeba wykładni przepisów prawa, wyrażające się w następujących pytaniach:

2.czy dopuszczalnym jest orzeczenie nabycia w drodze zasiedzenia służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu z pominięciem ustalenia dokładnej treści tej służebności?

3.czy dopuszczalne jest zaniechanie przez Sąd zażądania od strony składającej odpis dokumentu poświadczony przez występującego w sprawie pełnomocnika strony przedłożenia oryginału tego dokumentu na podstawie art. 129 § 4 k.p.c., mimo zaistnienia w sprawie przesłanki uzasadnionych okoliczności i mimo złożenia żądania w tym zakresie przez stronę postępowania?.

Skarżący wskazali również, że skarga jest oczywiście uzasadniona ze względu na rażąco błędne zastosowanie przez Sąd drugiej instancji przepisów prawa procesowego (wyszczególnionych w zarzutach przeciwko zaskarżonemu orzeczeniu), a także rażąco błędne zastosowanie oraz wykładnię przepisów prawa materialnego (również wskazanych szczegółowo w zarzutach kierowanych przeciwko zaskarżonemu orzeczeniu), a zwłaszcza: art. 233 § 1 k.p.c. polegające na błędnej ocenie zgromadzonych w sprawie dowodów w postaci kserokopii dokumentów złożonych do akt sprawy przez uczestniczkę, oraz art. 292 k.c. - przez jego błędne zastosowanie, mające wyraz w mylnym przyjęciu przez Sąd orzekający, iż w okolicznościach sprawy doszło do zasiedzenia przez Uczestniczkę służebności gruntowej obejmującej znajdującą się na nieruchomości Wnioskodawców, tj. działce […], infrastrukturę elektroenergetyczną, podczas gdy Sąd orzekający nie wskazał dokładnej daty zasiedzenia. W uzasadnieniu tej części wniosku skarżący podali dodatkowo, że wydając zaskarżone orzeczenie Sąd drugiej instancji dokonał rażącego naruszenia odpowiednio: art. 233 § 1 k.p.c., art. 233 § 1 i 2 w związku z art. 129 § 1 i 4 k.p.c., art. 316 § 1 k.p.c., art. 1 Pierwszego Protokołu do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz art. 21 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, art. 285 § 1 i 2 k.c., art. 305 w związku z art. 292 i z art. 172 § 1 i 2 k.c., art. 5 k.c., art. 6 k.c., zaś wszystkie powyższe naruszenia zostaną opisane w dalszej części pisma i uzasadnienie twierdzeń co do ich naruszeń, biorąc pod uwagę treść w/w art. 389 § 1 pkt 4 k.p.c., powinno być przedmiotem szczegółowej analizy Sądu Najwyższego. W uzasadnieniu wniosku wskazali następnie, że tytułem uzasadnienia wniosku o przyjęcie niniejszej skargi do rozpoznania, zwracają w tym miejscu uwagę na naruszenie przez Sąd drugiej instancji art. 233 § 1 k.p.c. polegające na błędnej ocenie zgromadzonych w sprawie dowodów w postaci kserokopii dokumentów złożonych do akt sprawy przez Uczestniczkę, a także art. 292 k.c. poprzez jego błędne zastosowanie, mające wyraz w mylnym przyjęciu przez Sąd orzekający, iż w okolicznościach sprawy doszło do zasiedzenia przez Uczestniczkę służebności gruntowej obejmującej znajdującą się na nieruchomości Skarżących infrastrukturę elektroenergetyczną, podczas gdy Sąd orzekający nie wskazał dokładnej daty zasiedzenia ani też zakresu zasiedzianej służebności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp