Postanowienie SN z dnia 1 czerwca 2023 r., sygn. I PSK 130/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Robert Stefanicki
w sprawie z powództwa M.K.
przeciwko Szpitalowi w K. Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej
o zapłatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 1 czerwca 2023 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy
i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie
z dnia 28 kwietnia 2022 r., sygn. akt VII Pa 158/21,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. zasądza od powoda M. K. na rzecz pozwanego Szpitala w K. Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w K. VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2022 r. w sprawie o zapłatę na skutek apelacji powoda M. K. oraz pozwanego Szpitala w K. Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej od wyroku Sądu Rejonowego dla Krakowa - Nowej Huty w Krakowie IV Wydziału zmienił wyrok i zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda kwotę w wysokości 16.771,35 zł tytułem wyrównania wynagrodzenia z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, a w pozostałym zakresie powództwo oddalił i zniósł koszty zastępstwa procesowego i koszty postępowania apelacyjnego między stronami.
W ocenie Sądu Okręgowego Sąd Rejonowy prawidłowo ustalił stan faktyczny w zakresie obowiązującego powoda równoważnego czasu pracy, tj. prawidłowo ustalił, iż powód jest zatrudniony w Szpitalu w K. Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej na stanowisku młodszego asystenta-rezydenta na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, a norma dobowa czasu pracy na zajmowanym przez niego stanowisku wynosi 7 godz. i 35 minut z możliwością przedłużenia do 12 godzin. Praca powoda miała odbywać się według ustalonego harmonogramu pracy w równoważnym czasie pracy. Natomiast z obowiązujących powoda przepisów wynika, że dyżury medyczne lekarzy odbywających specjalizację u strony pozwanej realizowane są w trybie: 1) dyżuru towarzyszącego, pod nadzorem lekarza specjalisty w danej dziedzinie medycyny i rozpoczynają się od godz. 15:20 i trwają maksymalnie do godz. 20:25 w dni pracujące wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, 2) dyżuru samodzielnego od godz. 20:00 w dni pracujące wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy do 8:00 rano dnia następnego lub całodobowo w niedziele i święta. Jednocześnie w jednostkach, w których całodobowa opieka nad pacjentem zapewniana jest w trybie dyżurów, praca lekarzy zatrudnionych w Szpitalu w tym lekarzy naukowo-dydaktycznych, odbywa się na następujących zasadach a) praca od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:45 do 15:20, a dla lekarzy dyżurujących od 8:00 do 15:35, a następnie od 15:35 do 20:00 jest pracą w harmonogramowym i równoważnym czasie pracy stanowiącym wypełnienie normy czasu wynikającej z wymiaru zatrudnienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty