Interpretacja indywidualna z dnia 24 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.213.2023.1.RK
Uznania transakcji zbycia Przenoszonego Przedsiębiorstwa do Przejmującego za czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania transakcji zbycia Przenoszonego Przedsiębiorstwa do Przejmującego PTE za czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
1.Transakcja Przeniesienia Przedsiębiorstwa
A. Spółka Akcyjna z siedzibą w (…) [wcześniej: A. S.A.; obecnie w likwidacji] („Towarzystwo”; „A.”) jest podmiotem utworzonym w formie polskiej spółki akcyjnej na podstawie ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2342 ze zm.); („Ustawa”), którego działalność regulowana jest przepisami Ustawy. 31 stycznia 2023 r., Towarzystwo zawarło z innym powszechnym towarzystwem emerytalnym – spółką akcyjną z siedzibą w Polsce („Przejmujące PTE”) umowę o przeniesieniu własności przedsiębiorstwa („Umowa Przeniesienia Przedsiębiorstwa”; „Transakcja”). Przedmiotem niniejszego wniosku jest klasyfikacja podatkowa Transakcji, której dotyczy zawarta i wykonana przez strony Umowa Przeniesienia Przedsiębiorstwa, dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
2.Charakterystyka A. oraz jego działalności przed dokonaniem Transakcji
Zgodnie z art. 27 ust. 1 Ustawy, powszechne towarzystwa emerytalne mogą prowadzić działalność wyłącznie w formie spółki akcyjnej, zaś zgodnie z art. 29 ust. 1 Ustawy, przedmiotem ich działalności może być wyłącznie tworzenie i odpłatne zarządzanie funduszami emerytalnymi oraz ich reprezentowanie wobec osób trzecich. Działalność w ww. zakresie jest zastrzeżona dla towarzystwa emerytalnego, które tworzy i zarządza tylko jednym otwartym funduszem emerytalnym (chyba że, w określonym czasie, zarządzanie więcej niż jednym otwartym funduszem jest skutkiem przejęcia zarządzania przez inne towarzystwo albo połączenia towarzystw - art. 29 ust. 2 Ustawy) oraz może tworzyć i zarządzać dobrowolnymi funduszami emerytalnymi (art. 29 ust. 2 i 2a Ustawy). Dla prowadzenia ww. działalności, towarzystwa emerytalne wykorzystują majątek, w skład którego mogą wchodzić m.in. aktywa trwałe takie jak wyposażenie, oprogramowanie, licencje, jak również aktywa obrotowe. Dodatkowo, towarzystwa emerytalne zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych, które podlegają badaniu przez biegłego rewidenta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty