Wyrok SN z dnia 15 czerwca 2023 r., sygn. II NSNC 111/23
Sygn. akt II NSNc 111/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Janusz Niczyporuk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Elżbieta Karska
Marek Sławomir Molczyk (ławnik Sądu Najwyższego)
w sprawie z powództwa H.N.S.
F. z siedzibą w W.
przeciwko B.B.
o zapłatę
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 15 czerwca 2023 r.
skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 29 grudnia 2017 r., sygn. 1070/17:
1. oddala skargę nadzwyczajną;
2. znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania wywołane wniesieniem skargi nadzwyczajnej.
UZASADNIENIE
Prokurator Generalny skargą nadzwyczajną z 21 grudnia 2021 r., na podstawie art. 89 § 1 i § 2 w zw. z art. 115 § 1 i § 1a ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (tekst jedn. Dz.U. 2021, poz. 1904 z późn. zm.; dalej: „u.SN”), z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, poprzez zagwarantowanie zasad, wolności i praw człowieka i obywatela określonych w art. 45 ust. 1 oraz art. 2 i art. 76 Konstytucji RP, jako prawa do odpowiednio ukształtowanej procedury sądowej, zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasady pewności i bezpieczeństwa prawnego, zaskarżył prawomocny nakaz zapłaty Sądu Okręgowego we Wrocławiu Wydział I Cywilny z 29 grudnia 2017 r., I Nc 1070/17 w całości, w którym Sąd ten zasądził od B. B. (dalej również: „pozwana”) na rzecz Bank S.A. z siedzibą w W. (dalej również: „powód” lub „Bank”) kwotę 404 638,99 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.
Prokurator Generalny na podstawie art. 89 § 1 pkt 1 i 2 u.SN wskazanemu nakazowi zapłaty Sądu Okręgowego we Wrocławiu Wydział I Cywilny z 29 grudnia 2017 r., I Nc 1070/17 zarzucił:
1.naruszenie zasady, wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP, a mianowicie zasady praworządności, sprawiedliwości proceduralnej, a także prawa do rzetelnej procedury, zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasady pewności ibezpieczeństwa prawnego, zasady ochrony konsumenta jako strony słabszej strukturalnie w stosunkach prywatnoprawnych z przedsiębiorcą przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi wynikających z art. 2 i art. 45 ust. 1 i art. 76 Konstytucji RP, poprzez uznanie przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu, że roszczenie skierowane przez powoda przeciwko pozwanej nie jest oczywiście bezzasadne, a przytoczone w pozwie okoliczności nie budzą wątpliwości i tym samym zachodzą podstawy do wydania nakazu zapłaty wpostępowaniu upominawczym, nie zaś skierowania sprawy do rozpoznania na rozprawie, podczas gdy już z treści pozwu, a ponadto dołączonego do niego wyciągu z ksiąg Bank nr […], umowy z 25 sierpnia 2015 r. nr […] o kredyt konsolidacyjny (dalej również: „umowa o kredyt konsolidacyjny”), warunkowego wypowiedzenia umowy o pożyczkę/kredyt konsolidacyjny w sposób oczywisty wynikało, że przytoczone w pozwie okoliczności budziły wątpliwości z uwagi na brak skutecznego wypowiedzenia umowy kredytowej i w konsekwencji brak wymagalności dochodzonego roszczenia, a nadto bez uwzględnienia okoliczności, że dochodzona wierzytelność wynikała z umowy o kredyt konsolidacyjny, zawartej przez pozwaną jako konsumenta, co rodziło po stronie Sądu Okręgowego obowiązek kontroli potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów umowy i implikowało obowiązek zbadania przez ten Sąd zgodności jej postanowień z art. 385 k.c., zaś zaniechanie powyższego skutkowało bezpodstawnym wzbogaceniem powoda i naruszało prawo do własności pozwanej jako konsumenta, a także godziło w prawo do odpowiednio ukształtowanej procedury sądowej, jako sprawiedliwości proceduralnej mającej jej zapewnić rzetelność prawa do sądu oraz pozbawiło ją skutecznej ochrony przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi wynikającymi z art. 7 ust. 1 Dyrektywy Rady nr 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. o nieuczciwych warunkach w umowach konsumenckich (Dz.U. UE L 1993, nr 95 poz. 29);
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty