14.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.228.2023.2.RM

Obniżenie podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w związku z udzieleniem rabatu pośredniego

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 maja 2023 r., za pośrednictwem ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 26 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w związku z udzieleniem rabatu pośredniego. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...) Sp. z o.o. [dalej: (...), Wnioskodawca, Spółka] jest spółką z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, zarejestrowaną dla celów podatku od towarów i usług [dalej: VAT] w Polsce, opodatkowującą przychody osiągane z działalności gospodarczej polegającej na (…) podatkiem dochodowym od osób prawnych [dalej: CIT]. Spółka jest podmiotem wchodzącym w skład grupy kapitałowej (...) działającej w sektorze paliwowo-energetycznym.

Spółka dokonuje sprzedaży swoich produktów do kontrahentów posiadających siedzibę na terytorium Czech rozpoznając z tego tytułu wewnątrzwspólnotową dostawę towarów [dalej: WDT] z Polski do Czech. Sprzedaż produktów Spółki do czeskich kontrahentów pełniących funkcję autoryzowanych dystrybutorów [dalej: Spółki CZE] spełnia wszystkie przesłanki do zastosowania 0% stawki VAT właściwej dla WDT zgodnie z art. 13 i art. 42 ustawy o VAT.

Państwa sprzedaż z tego tytułu jest dokumentowana fakturami VAT i wykazywana w części ewidencyjnej oraz deklaracyjnej JPK_VAT wyłącznie w zakresie wartości podstawy opodatkowania (kwot netto sprzedaży) w okresie rozliczeniowym - bez kwot podatku VAT należnego w związku z brakiem zobowiązania w podatku VAT należnym w Polsce w sytuacji dokonywania transakcji WDT. Zgodnie z najlepszą Państwa wiedzą, Spółki CZE (nabywcy produktów) rozliczają podatek należny z tytułu tych dostaw w Czechach, w oparciu o zasady wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne