Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.262.2023.2.ALN
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturze za usługi wykazane w załączniku nr 15 do ustawy, w przypadku zapłacenia tej faktury z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 27 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturze za usługi wykazane w załączniku nr 15 do ustawy, w przypadku zapłacenia tej faktury z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności. Uzupełnił go Pan pismami z 2 maja 2023 r. i z 21 czerwca 2023 r. (data wpływu 21 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(ostatecznie doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca w zakresie przychodów z najmu prywatnego jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej i nie podlega rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej i jednocześnie jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca otrzymuje od swoich kontrahentów faktury VAT potwierdzające wykonanie różnych usług remontowych w ramach najmu prywatnego. Firmy, które świadczą te usługi są czynnymi podatnikami VAT (podatnikami, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy). Faktury za wykonane usługi czasami przekraczają kwotę 15 000 zł. Płatności na rzecz firm nie są dokonywane w drodze potrącenia, o którym mowa w art. 498 Kodeksu Cywilnego. Faktury dokumentujące nabycie usług są wystawione na Wnioskodawcę ze wskazaniem numeru identyfikacji podatkowej wnioskodawcy (NIP) jako nabywcy, gdyż Wnioskodawca będzie wykorzystywać remontowane lokale między innymi do celów najmu prywatnego opodatkowanego VATem. Faktury wystawiane są ze wskazaniem konieczności ich opłacenia z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, gdyż wskazane w fakturze usługi wymienione są w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (PKWiU 41.00.30.0), a tych dotyczy obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (MPP). Wg przepisów prawa podatkowego podatnik VAT jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą, niezależnie od tego, że osiągając przychody z najmu prywatnego nie jest zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Banki mogą otwierać rachunki bankowe w zastosowaniem MPP tylko dla podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Dla banku osoba taka jak Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem VAT, ale nie wpisany w zakresie najmu prywatnego do ewidencji działalności gospodarczej, nie jest podmiotem uprawnionym do posiadania rachunku firmowego, a tylko z takich można dokonać płatności z zastosowaniem MPP. Organy podatkowe powołując się na przepisy prawa podatkowego zobowiązują podatnika do posiadania rachunku z MPP, zaś bank powołuje się na przepisy prawa bankowego, z których wynika, że osoba nie wpisana do ewidencji działalności gospodarczej nie może posiadać rachunku firmowego z MPP. To powoduje, że Wnioskodawca nie może opłacić faktury z zastosowaniem MPP. W związku z powyższym, ponieważ Wnioskodawca nie posiada w zakresie najmu prywatnego zarejestrowanej działalności gospodarczej (wpisu do CEIDG) Wnioskodawca nie ma możliwości zastosowania w rachunku bankowym prowadzonym dla osób fizycznych metody podzielnej płatności. Z powodu braku wpisu do CEIDG Wnioskodawca nie ma możliwości w obowiązującym systemie prawnym otworzenia rachunku umożliwiającego dokonanie metody podzielnej płatności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty