Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.88.2023.2.MD
Skoro istotnie w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości − wartość majątku nabytego przez Panią w wyniku tej czynności będzie taka sama jak przed zniesieniem współwłasności (nie nastąpi przyrost majątku w wyniku opisanej we wniosku czynności), to w takiej sytuacji nie powstanie po Pani stronie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 maja 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 11 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Uzupełniła Pani wniosek – w odpowiedzi na wezwanie – 19 czerwca 2023 r. (data wpływu 26 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani, jako osoba fizyczna, Współwłaścicielem (A) – udziału wynoszącego 1/2 prawa własności nieruchomości stanowiącej wyodrębnione geodezyjnie działki numer 1 i numer 2. Drugim Współwłaścicielem tej nieruchomości również jest osoba fizyczna (B) – i jej również przysługuje udział wynoszący 1/2 prawa własności nieruchomości stanowiącej te same działki numer 1 i numer 2. Opisana wyżej współwłasność jest współwłasnością w częściach ułamkowych. Przedmiotowe działki powstały z podziału nieruchomości gruntowej numer 3 w (…) r. Decyzja podziałowa jest ostateczna.
Przedmiotowa nieruchomość została uprzednio nabyta przez wszystkich współwłaścicieli w (…) r., przy czym Współwłaściciel A nabywał 1/2 udziału wspólnie ze swoim ojcem. Współwłaściciel B tak samo nabył swój udział 1/2 ale ze swoją córką. W (…) r. ojciec Współwłaściciela A darował mu swój udział w nieruchomości, zaś w (…) r. córka współwłaściciela B darowała mu swój udział w nieruchomości, zatem obecnie Współwłaściciele A i B mają po 1/2 udziału w tej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty