Postanowienie SN z dnia 7 marca 2023 r., sygn. III USK 197/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jarosław Sobutka
w sprawie z odwołania P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Lublinie
z udziałem W. C. i D. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W.
o wysokość podstawy wymiaru składek,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 marca 2023 r.,
na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie
z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. akt III AUa 63/21,
I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
II. zasądza od P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Lublinie kwotę 1.800,00 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 21 listopada 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie stwierdził, że wysokość podstawy wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne W. C., za okres od maja 2015 r. do maja 2016 r., z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u płatnika składek P. Sp. z o.o. w L., stanowiły kwoty łącznego przychodu, uzyskiwanego przez pracownika w oparciu o łączące ich w tym samym czasie z pracodawcą P. sp. z o.o. umowy o pracę i umowę zlecenia z D. Sp. z o.o. w W.
Wyrokiem z dnia 2 listopada 2020 r. Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił odwołanie P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. od decyzji z 21 listopada 2017 r. i zasądził od P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Lublinie kwotę 3.600 zł. tytułem zwrotu kosztów procesu. Sąd I instancji zaznaczył, że przebieg sporu pomiędzy ZUS a kontrolowanym wynika z dokumentów złożonych przez pełnomocnika PKR sp. z o.o. i nie budzi wątpliwości. Tak w toku postępowania kontrolnego jak i toczącego się postępowania sądowego P. sp. z o.o. reprezentowała stanowisko, że ZUS przeprowadził kontrolę niezgodnie z przepisami, nadużywając kompetencji, wykonywał czynności pomimo złożonych przez stronę kontrolowaną sprzeciwów oraz mimo zaskarżenia jej do sądowych organów administracyjnych. Zdaniem odwołującego, wydane w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonej kontroli decyzje winny być zmienione ewentualnie uchylone. Powołano się na art. 477 § 2 k.p.c. wskazujący, że jeżeli decyzja nakładająca na ubezpieczonego zobowiązanie, ustalająca wymiar tego zobowiązania lub obniżająca świadczenie, została wydana z rażącym naruszeniem przepisów o postępowaniu przed organem rentowym, sąd uchyla tę decyzję i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty