07.03.2023

Postanowienie SN z dnia 7 marca 2023 r., sygn. II PSK 23/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z powództwa R. J.
‎przeciwko Głównemu Urzędowi [...] w Warszawie
‎o przywrócenie do pracy, odszkodowanie,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 marca 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie
‎z dnia 13 września 2021 r., sygn. akt XIV Pa 95/21,

1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2) zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie wyrokiem z dnia 13 września 2021 r. oddalił apelację wniesioną przez powoda R. J. od wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy–Śródmieścia – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2021 r., oddalającego powództwo o przywrócenie powoda do pracy u pozwanego Głównego Urzędu [...] w Warszawie.

Powód R. J. wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 13 września 2021 r., zaskarżając ten wyrok w całości i zarzucając naruszenie prawa materialnego, to jest art. 264 § 1 k.p. w związku z art. 265 § 1 i 2 k.p., art. 265 § 1 i 2 k.p., a także naruszenie przepisów postępowania, to jest art. 130 § 1 i 2 k.p.c. w związku z art. 200 § 1 k.p.c. oraz art. 467 § 3 k.p.c.

We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżący powołał się na występowanie w sprawie istotnego zagadnienia prawnego związanego ze stosowaniem art. 265 § 1 i § 2 k.p., polegającego na konieczności wyjaśnienia: a) w jakich okolicznościach odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę złożone z uchybieniem terminu wywołuje skutki prawne? b) czy sąd rejonowy niewłaściwy miejscowo do rozpoznania sprawy może prawomocnie zwrócić powodowi pozew bez uprzedniego przekazania pozwu sądowi miejscowo właściwemu? c) czy sąd może przywrócić pracownikowi termin do złożenia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę nawet w przypadku, w którym pracownik, powołując się na uzasadnione przeświadczenie o kontynuowaniu postępowania sądowego zainicjowanego złożonym w terminie, a następnie prawomocnie zwróconym mu pozwem, nie popiera wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp