Interpretacja indywidualna z dnia 26 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.194.2023.2.BM
Sprzedaż zestawów (przyrządów) żniwnych wyłącza prawo do rozliczania podatku na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdyż stanowi działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów ze sprzedaży zestawów (przyrządów) żniwnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów ze sprzedaży zestawów (przyrządów) żniwnych.
Uzupełniła go Pani pismami z 17 kwietnia, 6 i 25 czerwca 2023 r. (daty wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, rezydentem Polski i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Rozważa Pani rozpoczęcie działalności gospodarczej i planuje sprzedaż detaliczną zestawów żniwnych. Planuje Pani wybrać opodatkowanie na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie ustawy o ryczałcie. Pani zdaniem, planowane wykonywane usługi mieszczą się pod PKWiU 46.61.11.0 „Sprzedaż hurtowa maszyn i urządzeń dla rolnictwa i leśnictwa oraz dodatkowego wyposażenia, włączając ciągniki”. W Pani przypadku żadne z wyłączeń unormowanych w art. 8 ustawy o ryczałcie nie będzie miało zastosowania. Pani wątpliwości budzi jedynie wyłączenie zawarte w art. 8 ust. 3 pkt 3 lit. f ustawy o ryczałcie.
Zestaw żniwny jest to urządzenie, które podczepia się do maszyn rolniczych. Można wybrać różne modele (...) wielkości (4,20; 6,60; 7,50; 9,00; 9,30; 10,50; 12,00; 12,30; 13,00 itp.), rodzaje (do zboża, do słonecznika, do kukurydzy, do rzepaku itp.) zestawów żniwnych do jednego kombajnu. Istnieją przyrządy żniwne producentów - (...), i wielu innych (firmy te produkują tylko zestawy żniwne, nie produkują innych maszyn rolniczych, tj. kombajnów czy ciągników), które można doczepić do różnych rodzajów kombajnów. Zestaw żniwny kupowany jest jako osobna maszyna, a nie część do kombajnu. Ponadto nadaje się do różnych kombajnów oraz do różnych innych maszyn rolniczych, tj. kombajnów, sieczkarni, pokosówek, maszyn buraczanych. Urządzenie to nagarnia, tnie (kosi) oraz transportuje plony do odpowiedniej części kombajnu. Posiada własną tabliczkę znamionową oraz własny znak CE. Maszyna ta transportowana jest na wózku, który również posiada tabliczkę z własnym numerem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty