24.05.2023

Postanowienie SN z dnia 24 maja 2023 r., sygn. I PSK 71/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa R. R.
‎przeciwko B. O. i W. O.
‎o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń

Społecznych w dniu 24 maja 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy

i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach
‎z dnia 3 listopada 2021 r., sygn. akt X Pa 437/20,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od powoda R. R. na rzecz pozwanej B. O. kwotę 2025 (dwa tysiące dwadzieścia pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Katowicach wyrokiem z dnia 3 listopada 2021 r. oddalił apelację powoda R. R. od wyroku Sądu Rejonowego Katowice - Zachód w Katowicach z dnia 14 lipca 2020 r., oddalającego wniesione przez niego powództwo o zasądzenia od pozwanych B. O. i W. O., prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod firmą E. z siedzibą w K., łącznej kwoty 28.000 zł tytułem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

W wywiedzionej od powyższego wyroku skardze kasacyjnej powód podniósł zarzut naruszenia przepisów postępowania: art. 322 w związku z 391 k.p.c., przez jego niezastosowanie i „całkowite” oddalenie powództwa przy jednoczesnym ustaleniu przez Sąd Okręgowy, że zasada odpowiedzialności strony pozwanej została udowodniona, a jedynie w sprawie nie zgromadzono dostatecznych dowodów uzasadniających wysokość żądania, a także zarzut naruszenia przepisów prawa materialnego, polegającego na błędnej wykładni art. 6 k.c. w związku z art. 300 k.p., art. 94 pkt 9a k.p. i art. 149 § 1 k.p., przez przyjęcie, że ciężar dowodu w niniejszym postępowaniu spoczywał wyłącznie na powodzie mimo tego, że Sąd drugiej instancji za bezsporne uznał, iż powód wykazał wystąpienie faktów przemawiających za zasadnością dochodzonego roszczenia, w tym świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych, udowadniając tym samym, że pozwani nie prowadzili prawidłowej ewidencji czasu pracy powoda, podczas gdy w takiej sytuacji to pozwanych obarczał ciężar udowodnienia ekscepcji i okoliczności uzasadniających - ich zdaniem - oddalenie powództwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp