Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.164.2023.2.MW
Czy: ‒ Wnioskodawca ma obowiązek opodatkowania transakcji sprzedaży udziałów w Polsce w oparciu o klauzulę nieruchomościową z art. 3 ust. 3 pkt 4) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm., dalej jako "ustawa o CIT") oraz art. 13 ust. 2 Umowy między Rzecząpospolitą Polska a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. (dalej jako UPO PL-DE), ‒ zwrócona Wnioskodawcy przez spółkę kupującą kwota odpowiadająca podatkowi dochodowemu, jaki poniesie sprzedający udziały w związku z transakcją, może być dla Wnioskodawcy przychodem opodatkowanym jako zysk z przeniesienia własności udziałów z art. 13 ust. 2 UPO PL-DE i jako przychód z zysków kapitałowych z art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 mara 2023 o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:
- Wnioskodawca ma obowiązek opodatkowania transakcji sprzedaży udziałów w Polsce w oparciu o klauzulę nieruchomościową z art. 3 ust. 3 pkt 4) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm., dalej jako "ustawa o CIT") oraz art. 13 ust. 2 Umowy między Rzecząpospolitą Polska a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. (dalej jako UPO PL-DE),
- zwrócona Wnioskodawcy przez spółkę kupującą kwota odpowiadająca podatkowi dochodowemu, jaki poniesie sprzedający udziały w związku z transakcją, może być dla Wnioskodawcy przychodem opodatkowanym jako zysk z przeniesienia własności udziałów z art. 13 ust. 2 UPO PL-DE i jako przychód z zysków kapitałowych z art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty