18.04.2023

Postanowienie SN z dnia 18 kwietnia 2023 r., sygn. I PSK 59/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z powództwa P. K.
‎przeciwko T. Spółce Akcyjnej w J.
‎o przywrócenie do pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 kwietnia 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach
‎z dnia 10 listopada 2021 r., sygn. akt X Pa 487/20,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od strony pozwanej na rzecz powoda kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 10 listopada 2021 r., sygn. akt X Pa 487/20 Sąd Okręgowy w Katowicach w wyniku apelacji powoda P. K. zmienił wyrok Sądu Rejonowego w Jaworznie z 14 września 2020 r., sygn. akt IV P 52/19 w pkt 1 i 2 w ten sposób, że przywrócił powoda do pracy w pozwanym T. Spółka Akcyjna w J. na warunkach istniejących 21 sierpnia 2019 r.

Wyrokiem z 14 września 2020 r., sygn. akt IV P 52/19 Sąd Rejonowy w Jaworznie oddalił powództwo P. K. przeciwko T. S.A. o przywrócenie do pracy.

Wyrok Sądu pierwszej instancji zaskarżył apelacją powód, zarzucając mu naruszenie art. 52 § 1 k.p.; art. 52 § 2 k.p. oraz art. 233 § 1 k.p.c.

Sąd Okręgowy w wyniku rozpoznania apelacji zmienił zaskarżony wyrok.

Sąd drugiej instancji wskazał, że zasadą jest, iż pracodawca nie może wykazywać zasadności wypowiedzenia (rozwiązania) umowy o pracę na podstawie innej przyczyny niż wskazana w złożonym oświadczeniu. Postępowanie sądowe powinno zatem toczyć się w obrębie wskazanej przyczyny rozwiązania umowy i tylko ona (przyczyna wskazana w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy) może zadecydować o wyniku sporu sądowego.

W odniesieniu do okoliczności niniejszej sprawy powyższe oznacza, w ocenie Sądu Okręgowego, że rozwiązanie umowy o pracę z powodem nastąpiło z nierzeczywistej przyczyny. Powodowi zarzucono bowiem uczestnictwo w dniu 15 lipca 2019 r. w proteście organizowanym przez pracowników Spółki w siedzibie pracodawcy w J. przy ul. [...] pomimo przebywania na zwolnieniu lekarskim z zaleceniem konieczności leżenia co stanowiło naruszenie obowiązku pracownika polegającego na: dbaniu o dobro zakładu pracy, gdyż jego zachowanie wpływało na przedłużenie nieobecności w pracy, lojalności wobec pracodawcy, obowiązku świadczenia pracy i prawidłowego usprawiedliwiania nieobecności, a także było nadużyciem w zakresie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp