15.03.2023

Postanowienie SN z dnia 15 marca 2023 r., sygn. I PSK 123/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romuald Dalewski

w sprawie z powództwa E. W.
‎przeciwko P. Spółce Akcyjnej w W.
‎o przywrócenie do pracy ewentualnie odszkodowanie,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 15 marca 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi
‎z dnia 5 kwietnia 2022 r., sygn. akt VIII Pa 114/21,

1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2) zasądza od P. S.A. w W. na rzecz powódki E. W. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego
‎w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Kutnie wyrokiem z 26 maja 2021 r., w sprawie z powództwa E. W. przeciwko P. Spółce Akcyjnej w W. o przywrócenie do pracy w pkt 1 oddalił powództwo, w pkt 2 zasądził od powódki E. W. na rzecz pozwanego P. spółki akcyjnej w W. kwotę 180,00 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Odnosząc się w pierwszej kolejności do zarzutu przekroczenia terminu na złożenie powódce oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia Sąd pierwszej instancji podkreślił, iż rzeczywiście do ujawnienia zdarzenia, które było podstawą do rozwiązania stosunku pracy doszło 3 lutego 2020 r. W tym dniu jednak nie można było jeszcze dokonać jednoznacznej oceny zachowania powódki, gdyż wymagało to zbadania wszystkich okoliczności sprawy przez osoby kompetentne. Zauważyć przy tym należy, iż powódka w tym okresie nie została odsunięta od pracy, a jedynie przeniesiona na inne stanowisko, co uzasadnia przekonanie, iż kategoryczna ocena jej zachowania nie została przez pracodawcę na tym etapie podjęta, mimo domniemanych nieprawidłowości. Naczelnik Urzędu […] powiadomiła o sytuacji swojego przełożonego 4 lutego 2020 r., i w tym samym dniu G. M. pracownik zastępujący Dyrektora RS złożył wniosek o przeprowadzenie kontroli doraźnej w związku z podejrzeniem nadużycia. Wewnętrzna kontrola została przeprowadzona 7 lutego 2020 r., a raport z kontroli wskazujący na konkretne uchybienia został przekazany do Dyrektor Regionu Sieci 25 lutego 2020 r. Sąd Rejonowy podkreślił, iż zgodnie ze strukturą organizacyjną obowiązującą u pozwanego to Dyrektor Regionu Sieci L. P. była upoważniona do wystąpienia z wnioskiem do Pionu Kapitału Ludzkiego o rozwiązanie umowy w trybie art. 52 k.p. Pewna i kompletna informacja na temat zdarzenia z 3 lutego 2020 r. dotarła więc do uprawnionej osoby 25 lutego 2020 r. i to ten dzień należy przyjmować jako początek miesięcznego terminu na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp