Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2023 r., sygn. II CSKP 974/22
1. Zasada de minimis non curat praetor może być zastosowana w kontekście naruszenia dóbr osobistych, jeżeli naruszenie to jest nieznaczne i nie pociąga za sobą istotnych skutków dla osoby, której dobro osobiste zostało naruszone.
2. Naruszenie prawa do korespondencji, nawet jeżeli jest nieznaczne i nie pociąga za sobą istotnych skutków, może być uznane za naruszenie dobra osobistego. Jednakże, nie zawsze taka sytuacja uzasadnia przyznanie ochrony prawnej.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Marcin Krajewski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Paweł Księżak
SSN Marcin Łochowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 26 kwietnia 2023 r. w Warszawie, skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 25 października 2019 r., VI ACa 678/19, w sprawie z powództwa M. B. przeciwko Skarbowi Państwa - Dyrektorowi Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka o ochronę dóbr osobistych,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. przyznaje od Skarbu Państwa-Sądu Apelacyjnego w Warszawie na rzecz adwokata A. G. 540 złotych kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powodowi z urzędu;
3. zasądza od M. B. na rzecz Skarbu Państwa-Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej 540 złotych zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty