Wyrok SN z dnia 19 kwietnia 2023 r., sygn. II NSNK 12/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Adam Redzik (przewodniczący)
SSN Tomasz Przesławski
SSN Mirosław Sadowski
SSN Maria Szczepaniec
SSN Krzysztof Wiak (sprawozdawca)
Radosław Tomasz Jeż (ławnik Sądu Najwyższego)
Bogusława Rutkowska (ławnik Sądu Najwyższego)
Protokolant Joanna Karolak
przy udziale Prokuratora Prokuratury Regionalnej w Warszawie del. do Prokuratury Krajowej Małgorzaty Stajniak-Wójcickiej,
w sprawie P. T.,
skazanego z art. 256 § 1 k.k.,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych
19 kwietnia 2023 r.
w przedmiocie skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Rejonowego w Żywcu z 4 lutego 2021 r., sygn. II K 1004/20:
1. na podstawie art. 91 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym uchyla zaskarżony wyrok w całości i uniewinnia P. T. od popełnienia zarzucanego mu czynu;
2. znosi wzajemnie koszty postępowania wywołanego wniesieniem skargi nadzwyczajnej.
UZASADNIENIE
P. T. (dalej: „skazany”) został oskarżony o to, że 9 grudnia 2018 r., w nieustalonym miejscu, za pośrednictwem portalu społecznościowego [...], posługując się nazwą użytkownika „P. W.”, poprzez zamieszczenie wpisu „[…]” publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych, tj. o czyn z art. 256 § 1 k.k. Wyrokiem z 4 lutego 2021 r. (II K 1004/20) Sąd Rejonowy w Żywcu uznał go za winnego zarzucanego czynu i wymierzył mu karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawiesił na okres próby 2 lat. Na mocy art. 71 § 1 k.k. skazanemu wymierzono ponadto karę grzywny w wysokości 200 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na kwotę 10,00 zł. Sąd zobowiązał skazanego do pisemnego informowania go o przebiegu próby co 6 miesięcy.
Wyjaśniając dlaczego zachowanie skazanego zostało zakwalifikowane jako wypełniające znamiona czynu z art. 256 § 1 k.k., Sąd Rejonowy w Żywcu wskazał, że nawoływanie do nienawiści z powodów wymienionych w tym przepisie – w tym na tle różnic narodowościowych – sprowadza się do tego typu wypowiedzi, które wzbudzają uczucia silnej niechęci, złości, braku akceptacji, wręcz wrogości do poszczególnych osób lub całych grup społecznych czy wyznaniowych bądź też z uwagi na formę wypowiedzi podtrzymują i nasilają takie negatywne nastawienia i podkreślają tym samym uprzywilejowanie, wyższość określonego narodu, grupy etnicznej, rasy lub wyznania. Pojęcie nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych traktować należy jako publiczne wzywanie (nawoływanie) innych osób do odczuwania i utrwalenia negatywnych emocji, niechęci oraz wrogości wobec przedstawicieli odmiennej rasy, przy czym dla realizacji występku określonego w art. 256 § 1 k.k. nie jest konieczny skutek w postaci przekonania przez sprawcę innych odbiorców do prezentowanych przez siebie poglądów, chociaż tym motywowane winno być jego zachowanie w inkryminowanym miejscu i czasie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty