18.04.2023

Postanowienie SN z dnia 18 kwietnia 2023 r., sygn. I PSK 102/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik

w sprawie z powództwa K.Z.
‎przeciwko S. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w K.
‎o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 kwietnia 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy
‎i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach
‎z dnia 15 marca 2022 r., sygn. akt V Pa 126/21,,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Kielcach wyrokiem z 28 czerwca 2021 r., IV P 196/20 zasądził od S. Sp. z o.o. w K. (pozwany) na rzecz K.Z. (powód) tytułem odszkodowania kwotę 15.000 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 28 czerwca 2021 r. do dnia zapłaty (pkt I wyroku) i oddalił powództwo co do odsetek w pozostałej części (pkt II wyroku).

Sąd Rejonowy ustalił, że w dniu 24 czerwca 2020 r. powód otrzymał od pozwanego oświadczenie woli o rozwiązaniu z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pracodawca jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia podał odmowę wykonania polecenia służbowego Ł.K., które dotyczyło wykonywania pracy na linii produkcyjnej V. i wynikało z organizacji pracy na dziale produkcji, oraz samowolne opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia. Sąd pierwszej instancji ustalił, że wszelkie czynności już od pierwszego telefonu wzywającego powoda do pracy aż do skierowania go do pracy na linii V. były czynnościami mistrza R.P., a nie mistrza Ł.K.. W tej sytuacji w ocenie Sądu Rejonowego nie mogło budzić wątpliwości, że wskazana przez pracodawcę przyczyna rozwiązania z powodem umowy o pracę bez wypowiedzenia nie mogła zostać uznana za rzeczywistą, czyli prawdziwą i wobec tego nie spełniała ona wymogu prawdziwości wynikającego z art. 30 § 4 k.p. i uznał przedmiotowe rozwiązanie umowy o pracę za naruszające obowiązujące przepisy prawa pracy i przez to wadliwe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp