Wyrok SN z dnia 17 marca 2023 r., sygn. II CSKP 908/22
Dowód z przesłuchania strony ma charakter subsydiarny, gdyż jego dopuszczenie jest możliwe wyłącznie, gdy po wyczerpaniu środków dowodowych lub w razie ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne do rozstrzygnięcia sprawy. Przeprowadzenie takiego dowodu jest uzależnione od dyskrecjonalnej decyzji sędziego.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący)
SSN Beata Janiszewska
SSN Marcin Krajewski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa K. Z. przeciwko E. Z. o ustalenie, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu niejawnym 17 marca 2023 r. w Warszawie skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 28 sierpnia 2020 r., I ACa 127/20,
oddala skargę.
Uzasadnienie
Powód K. Z. wniósł pozew przeciwko E. Z. o ustalenie nieważności umowy darowizny z 15 kwietnia 2008 r., zawartej między K. Z. i D. Z. jako darczyńcami oraz ich córką E. Z. jako obdarowaną, ze względu na pozorność czynności prawnej.
Wyrokiem z 13 grudnia 2019 r. Sąd Okręgowy w Łomży oddalił powództwo.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że 15 grudnia 2008 r. małżonkowie K. Z. i D. Z., pozostający we wspólności majątkowej, zawarli w formie aktu notarialnego ze swoją córką E. Z. umowę darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do bliżej określonego lokalu mieszkalnego. Sąd Okręgowy uznał, że zawarcie umowy służyło uregulowaniu przez rodziców spraw majątkowych z dziećmi i nie dopatrzył się jej pozorności. Przeciwko pozorności umowy przemawiało m.in. to, że powództwo zostało wniesione po wielu latach od zawarcia umowy, ze względu powstały w rodzinie konflikt.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty